Audiobook

„Żywe Trupy t. 1-6″ – Robert Kirkman

zywe-trupy-tom-1-2-duzePRZEMEK:

Po bardzo długiej przerwie od audiobooków, podczas jednej z rozmów z Agnieszką z bloga Książka od Kuchni zostałem delikatnie zachęcony do sprawdzenia słuchowiska „Żywe Trupy”, nagranego przez SoundTropez, będącego audioadaptacją komiksów Roberta Kirkmana (na podstawie których powstał m.in. Serial „The Walking Dead”). Mając za sobą w klimacie zombie jedynie „Szczury Wrocławia. Chaos” Roberta J. Szmidta oraz pamiętając swoje młodzieńcze zafascynowanie komiksami, zgrałem sobie audiobooki na komórkę i… przepadłem.

zywe-trupy-tom-3-i-4-duzeRick, prowincjonalny policjant, budzi się ze śpiączki po pościgu za przestępcami. Znajduje się w opustoszałym szpitalu, wokoło ani żywej duszy. Wkrótce odkrywa, że świat, który do tej pory znał, przestał istnieć, a wszędzie panoszą się hordy zombiaków. Chcąc odnaleźć żonę i syna, Rick musi nie tylko wyruszyć w daleką podróż, ale też nie dać się zabić tym, którzy już dawno przestali żyć…

Szybko okazuje się, że zombie (czy też „snuje”, jak zowią ich bohaterowie) to nie jedyny kłopot. Pozostaje jeszcze kwestia znalezienia bezpiecznego schronienia, gwarantującego pożywienie i dach nad głową. Nie do końca wiadomo też, czy wszyscy ocaleni są godni zaufania. Komu wierzyć, a komu nie? I na jakiej podstawie? Walka o przetrwanie toczy się niemal w każdej sekundzie…

SoundTropez wszystkie trzy audiobooki (po dwa tomy na audioksiążkę) przygotowało jako słuchowiska czy też tzw. „superprodukcje”. Każdy z bohaterów ma swój własny głos, w tle dograno natomiast ścieżkę dźwiękowa oddającą odgłosy towarzyszące akcji. Słyszymy wystrzały z karabinów, kroki postaci, ich oddechy i masę innych dźwięków. To wszystko sprawia, że czytelnik-słuchacz może zamknąć oczy i poczuć się, jakby w telewizorze obok emitowano porywający serial lub film akcji. Niesamowite przeżycie!

zywe-trupy-tom-5-i-6-duzeWarto zwrócić uwagę także na dobór aktorów – wśród nich znaleźli się m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski. Mimo mnogości postaci, dość szybko – dzięki zróżnicowanym głosom – przyzwyczajamy się do poszczególnych bohaterów i z każdym kolejnym zeszytem (bowiem każdy tom dzieli się nie na odcinki, a na zeszyty – jak komiks) coraz łatwiej nam po barwie głosu rozpoznać, kto z ocalałych wypowiada daną kwestię.

Jeśli nie mieliście jeszcze nigdy styczności z audiobookami, myślę że tego typu słuchowiska to świetny sposób, by „zajarać się” tym formatem. Podobnie jak klimatem zombie ;) SoundTropez wykonało naprawdę kawał solidnej roboty – a po lekturze poczułem taki niedosyt audiobooków, że jestem już na etapie słuchania kolejnej produkcji tego studia ;)

Autor książki: Robert Kirkman
Tytuł książki: Żywe Trupy
Tytuł oryginalny: The Walking Dead
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Komiks

Sprawdź także: