Oranżeria w domu

2 min czytania

Oranżeria w domu

Marzenia o oranżerii w domu mogą się ziścić! Przy odpowiednim projekcie, dobrych materiałach i starannym wykonaniu, możesz mieć piękne i przytulne otoczenie z kwitnącymi roślinami. Oranżeria to doskonałe miejsce, aby stworzyć intymny kawałek natury wewnątrz swojego domu. Możesz wybrać rośliny klasyczne lub egzotyczne gatunki pochodzące z całego świata. Sprawdź w naszym artykule, czym jest oranżeria i jak ją stworzyć!

Co to jest oranżeria?

Oranżeria to zadaszony budynek, który charakteryzuje się dużą liczbą przeszkleń. Najczęściej wykonuje się ją na planie koła, kwadratu bądź wielokąta. Budowa oranżerii obejmuje między innymi betonowe fundamenty, które służą do utrzymania ciężaru metalowej konstrukcji i hartowanych tafli szklanych. Może ona stanowić osobny budynek lub być czymś w rodzaju rozszerzenia domu – wtedy nazywa się ją oranżerią przydomową. 

Ogród zimowy jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcesz się cieszyć tropikalnym egzotycznym krajobrazem i świeżością cytrusów przez cały rok. Jego wnętrze spełnia wiele funkcji: od salonu do relaksu lub spotkań towarzyskich aż po miejsce tworzenia dzieł sztuki. Ogród zimowy stanowi doskonały most łączący przyrodę ogrodu na dworze oraz doniczkowe rośliny wewnątrz domu. Ta niewielka przestrzeń może stać się oazą spokoju i pięknem dla wszystkich jej domowników.

Historia oranżerii

Trend budowania coraz bardziej okazałych ogrodów zimowych w Europie sięga XVII wieku, kiedy to zaczęły się one pojawiać we włoskich rezydencjach. Zamożni obywatele Niemiec, Anglii, Francji i dzisiejszej Holandii postanowili skorzystać z tego trendu. W XIX wieku moda na techniczny rozwój pomarańczarni kwitła. Głównym celem było chronienie drzewek cytrusowych (cytryn oraz pomarańczy), a także figowców przed mrozem. Aby jeszcze bardziej umocnić ciepłe warunki panujące wewnątrz budynku, montowano piecyki. Roślinność skupiająca egzotyczne gatunki kwiatów wydzielano na kilka osobnych pomieszczeń wedle ich pochodzenia i rodzaju, aby tworzyć jednolitą całość – co niewątpliwie imponowało zapraszanym gościom.

Oranżerie, obok pełnienia funkcji praktycznych, stały się również miejscem spotkań towarzystwa wyższych sfer. Zwykle znajdowały się one w ogrodach pałacowych albo obok rezydencji możnowładców. W oranżeriach odbywały się ważne wydarzenia kulturalne –przedstawienia teatralne, bale i wieczorki poezji. Jedną z najbardziej znanych oranżerii w Polsce jest warszawska Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich, która wybudowana została na planie prostokątnej podkowy. 

Pergola wolnostojąca – sposoby zastosowania

Pergola jest obecnie często wykorzystywanym zadaszeniem przydomowym, opierającym się jedną stroną o ścianę budynku, a na drugą wspartą na dwóch podporach. Może ona jednak pełnić także inne funkcje wykańczające przestrzeń tarasu lub innych miejsc w ogrodzie. Mocna konstrukcja zapewnia solidność i trwałość, dzięki czemu może stanowić odpowiednie miejsce do relaksu i spotkań oraz idealne schronienie dla dzieci. Dodatkowo pergola może służyć jako baza do urządzenia ogrodu zimowego – wnętrza pełnego rozmaitych atrakcji, poczynając od oranżerii, poprzez pokój zabaw kończąc na saloniku kąpielowym z jacuzzi i sauną. Szczególną odmianą takiej konstrukcji jest pergola tarasowa Tarasola, która posiada cztery podpory i nie musi wspierać się na ścianie budynku.

Ogród zimowy – czego potrzebujesz, zanim pojawi się pergola?

Planując budowę ogrodu zimowego, należy w pierwszej kolejności określić poszczególne etapy prac. Pamiętaj, aby dobrze dobrać miejsce, gdzie będzie stała pergola – powinno to być raczej blisko tarasu, by w chłodniejsze dni można było szybko wrócić do domu. Przy projektowaniu ważne jest również prawo budowlane – w przypadku małej architektury ogrodowej nie ma konieczności składania zgłoszenia robót budowlanych, natomiast jeśli pergola będzie miała ściany i solidny fundament, wymagane będzie zezwolenie na budowę. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń można rozpocząć wybieranie odpowiedniego pokrycia dachu oraz sposobu jego dekoracji i wykończenia.

Chłopiec na szycie góry

3telnik
27 sec read

Kometa nad Doliną Muminków

3telnik
16 sec read

Kłopot z kobietami

3telnik
31 sec read