Książka

„Znikasz” – Christian Jungersen

znikasz-b-iext29030116Niedawno w moje ręce wpadła, nieprzeczytana jeszcze, książka profesora Jerzego Vetulani, dotycząca funkcjonowania naszego mózgu. Przejrzałem pobieżnie i wydawała się fascynująca. Gdy zatem dostałem informację, że ów profesor wypowiada się gdzieś o książce „Znikasz” Jungersena, postanowiłem ją w końcu nadrobić, przesuwając niemal na sam początek pourlopowego stosiku „do przeczytania”.

Mia Halling czerpie niesamowita radość z tego, że jej mąż Frederik ponownie zaczął angażować się w ich związek. Kiedy jednak podczas wspólnych wakacji mąż doznaje ataku nerwowego, na jaw wychodzi fakt, że powodem zmian w jego osobowości jest… guz mózgu. Mia postanawia chronić i siebie, i syna przed coraz bardziej nieobliczalnym małżonkiem.

Podejmuje też próbę zrozumienia niezrozumiałego – skąd się wziął ów guz? Jaki ma on wpływ na funkcjonowanie mózgu? Z fanatyzmem śledzi serwisy inrernetowe i badania naukowe dotyczące neurologii. Wstępuje także do grupy wsparcia dla osób w podobnej jak ona sytuacji. Czy jednak tędy droga? Czy uda jej się znaleźć odpowiedź na pytanie, kim był jej mąż przez ostatnie, szczęśliwe lata małżeństwa: sobą czy kimś obcym? I dlaczego skrył przed rodziną pewną tajemnicę, która nieoczekiwanie ujrzała światło dzienne?

Christian Jungersen w dość nietypowy sposób pozwala czytelnikom zagłębić się w meandry neurologii. Godny podziwu jest sam fakt, że informacje te zaplementowane zostały w intrygującej opowieści o małżeństwie z problemami – podane „na sucho” być może nie byłyby już tak interesujące. O ile jednak fabuła z każdą kolejną stroną rozkręca się, nabiera tempa, staje ciekawsza, o tyle ostatnie kilkadziesiąt stron mnie osobiście nużyło trochę i autentycznie wypatrywałem z utęsknieniem finiszu…

Nie ujmuje to jednak całej książce i może w Waszym odczuciu będzie zupełnie inaczej – zwłaszcza, że kończyłem ją grubo po północy ;) W skali od 1-5 mimo wszystko daję solidną czwórkę, zwłaszcza, że oprócz standardowego „czytadła” autor dostarcza mnóstwo konkretnej wiedzy o mózgu. Innymi słowy – (w dużej mierze) przyjemne z pożytecznym ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Christian Jungersen
Tytuł książki: Znikasz
Tytuł oryginalny: You Disappear
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Mateusz Borowski
Liczba stron: 464
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: