Książka

„Zapłata” – Małgorzata Rogala

zaplata-b-iext28633304PRZEMEK:

Może kiepsko trafiam, ale jakoś tak zauważyłem, że w większości przypadków w polskiej literaturze kryminalnej główny bohater-policjant to mężczyzna. W przypadku „Zapłaty” Małgorzaty Rogali otrzymujemy nietypowy duet: Agatę Górską i Sławka Tomczyka. Ale zacznijmy od początku…

Agatę poznajemy jeszcze jako małą dziewczynkę, ofiarę molestowania seksualnego ze strony „wujka” – zaprzyjaźnionego z rodziną lekarza rodzinnego. To właśnie wtedy w jej umyśle pojawia się po raz pierwszy myśl, by wstąpić do policji, a następnie wymierzać sprawiedliwość na tym świecie. Kilka lat później pewien chłopak zostaje na zakatowany na śmierć, a w toczącym się później procesie obaj sprawcy zostają z nie do końca jasnych powodów uniewinnieni i oczyszczeni z zarzutów.

Mijają lata, Agata Górska już jako policjantka, wraz ze swoim partnerem Sławkiem Tomczykiem otrzymuje do rozwiązania nietypową sprawę: w toalecie warszawskiego klubu Casablanca zostaje znalezione ciało jednego z uniewinnionych oprawców – Mariusza Leśniaka. Chłopak został otruty poprzez wypicie ekstraktu z igieł cisu pospolitego. Komu mogło zależeć na śmierci mężczyzny? Czy nietypowy sposób dokonania ewentualnej zemsty ma znaczenie?

Przyznam szczerze, że to chyba pierwszy przeczytany przeze mnie kryminał, którego akcja toczy się w stolicy. Nie czuć jednak zupełnie, że jest to „nadęte” miasto, pełne ludzi o wysokim mniemaniu, w którym mieszka drugie tyle słoików ;) Nie, opisana w powieści Warszawa to kryminalna miejscówka jak każda inna – zwykła, acz z niezwykłym morderstwem. „Zapłatę” czyta się naprawdę szybko i przyjemnie – choć to słowo średnio pasuje do kryminału, w którym ktoś morduje osoby w tak wyrafinowany sposób ;)

Gorąco zachęcam do lektury – zwłaszcza, że na rynku pojawiła się właśnie „Dobra matka” – czyli kontynuacja tej historii :) Recenzji drugiego tomu wypatrujcie już jutro :)

Autor książki: Małgorzata Rogala
Tytuł książki: Zapłata
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: