Książka

„Zapasy z życiem” – Eric-Emmanuel Schmitt

zapasyzzyciemDrobny, dziesięcioletni chłopiec o imieniu Jun wiedzie żywot ulicznika. Pozbawiony ojca, obrażony na matkę, zarabia na życie sprzedając na ulicach Tokio różne drobiazgi. Począwszy od pewnego dnia natrętnie zaczyna mijać go starszy mężczyzna o imieniu Shomintsu.

Powtarzanym do znudzenia zdaniem „Widzę w tobie grubego gościa” mężczyzna próbuje zwrócić uwagę chłopaka, a następnie wręcza mu bilet na zawody sumo. Zdesperowany Jun, mimo początkowej niechęci i prób ucieczki, ostatecznie trafia do areny walk, czyli dojo, gdzie – zafascynowany pojedynkami sumitów – podejmuje decyzję o wstąpieniu do szkoły dla przyszłych zawodników.

Życie lubi płatać figle i nieraz z pozoru najmniej istotna decyzja staje się nieświadomie tą najważniejszą. Decydując się na szkolenie, Jun bowiem odkryje i pozna coś więcej, niż tylko techniki walki. Schmitt po raz kolejny w swoich utworach udowadnia, że nic nie dzieje się przypadkiem, zaś ocenianie ludzi zawsze niesie ze sobą ogromne ryzyko błędu, bo widzimy innych subiektywnie, przez pewien pryzmat, nie zawsze czysty i klarowny.

Krótka, ale zarazem pouczająca opowieść, w sam raz na wieczorną lekturę i chwilę zadumy i kontemplacji.

Autor książki: Eric-Emmanuel Schmitt
Tytuł książki: Zapasy z życiem
Tytuł oryginalny: Le sumo qui ne pouvait pas grossir
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Agata Sylwestrzak-Wszelaki
Liczba stron: 74
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Sprawdź także: