Książka

„Zanim zasnę” – Steven J. Watson

zanimzasneCzterdziestosiedmioletnia kobieta budzi się w obcym mieszkaniu, w którym wkrótce odkrywa swoje zdjęcia z nieznanym sobie mężczyzną. Jak wyjaśnia jej ów facet – Ben – jest jej mężem, a ona nazywa się Christine Lucas. Osiemnaście lat temu miała wypadek, który pozbawił ją pamięci długotrwałej i każdego dnia rano budzi się, na nowo poznając rzeczywistość.

Wkrótce po wyjściu męża do pracy Christine otrzymuje telefon od innego mężczyzny, który przedstawia się jako doktor Nash. Rzekomo bez wiedzy Bena Christine spotyka się z nim, by eksperymentalnie leczyć swoją amnezję. Doktor umawia się z kobietą na spotkanie i wręcza jej pisany przez nią dziennik, który kilka dni temu dała mu rzekomo do wglądu. Wkrótce okazuje się, że fakty podawane przez jej męża zaczynają odbiegać od wersji, którą sama zanotowała. Kto się myli? Ona? A może to Ben celowo wprowadza ją w błąd? Jeśli tak – dlaczego?

Trzymający w napięciu, choć – moim zdaniem – lekko przewidywalny thriller, będący debiutem literackim Stevena J. Watsona. Sięgnąłem po niego z powodu ekranizacji, która niedawno weszła na ekrany kin i nie żałuję – to kawał naprawdę dobrej lektury, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak wcześniejszego doświadczenia autora. Książka nieco przypominała mi horror „Oczy Julii” – jednak to tylko moje skojarzenie, zresztą daleko posunięte i wcale nie przeszkadzające w lekturze. Jedyny defekt – nie wszystkom może przypaść do gustu zakończenie.

Autor książki: Steven J. Watson
Tytuł książki: Zanim zasnę
Tytuł oryginalny: Before I Go to Sleep
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Liczba stron: 408
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/Sensacja/Kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2012

Sprawdź także: