Książka

„Wyspa na prerii” – Wojciech Cejrowski

preriaPana, który chodzi boso przez świat, znają chyba wszyscy. Z radia, telewizji, internetu, książek… skądkolwiek. O ile jednak nie oglądam telewizji, nie słucham radia, w internecie zaglądam tylko w wybrane miejsca ;), to książki Wojciecha Cejrowskiego lubię.

W „Wyspie na prerii” autor zabiera nas do dalekiej Ameryki, na prawdziwy „Dziki Zachód”, a jeszcze ściślej – do swojego małego rancza. Dowiadujemy się, w jaki sposób wszedł w jego posiadania (trzeba przyznać, że dość… nietypowo), ale także odkrywamy, jakimi prawami rządzi się preria. I to dosłownie – bo to nie człowiek rządzi prerią, ale ona człowiekiem. A czasem wręcz nim pomiata ;)

Cejrowski w zabawnym, gawędziarskim stylu pisze w tak interesująco, że nie sposób oderwać się od lektury. O czymkolwiek opowiada – czy to o kobietach na prerii, czy o „trawnikowych terrorystach”, czy nawet o testowaniu żywotności krzeseł biorąc pod uwagę zjadające je termity – wszystko to okraszone jest pewną magią, staje się ciekawą anegdotą, podaną nam „z jajem”, z humorem, polotem.

Niemal skutecznie autor zachęca nas mimowolnie, byśmy sami wybrali się na prerię, zbaczając z autostrady, a potem z każdej kolejnej amerykańskiej drogi, aż w końcu natrafimy na pustkowie. I tam dopiero zacznie się Prawdziwa Ameryka. Taka, którą warto poznać. Taka, której próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Taka, w której można się zakochać, choć będzie to miłość dziwna i nie wiadomo, czy odwzajemniona ;)

Autor książki: Wojciech Cejrowski
Tytuł książki: Wyspa na prerii
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 304
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Podróżnicza
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: