Książka

„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” – Katarzyna Baniewicz-Kowalczyk

Czyż każdy z nas nie chce być jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i – no właśnie – wyjątkowy?

Tacy są właśnie bohaterowie tych kilku opowiadań, zebranych w książeczce. Każdy jednak głęboko boi się, by nie być za bardzo innym, nie odstawać. Zwierzęta w opowiadaniach nie są świadome wyjątkowości, dopóki ktoś im tego nie pokaże. Wiele z nich odczuwa wstyd czy smutek z racji swojej, w ich oczach, inności. W oczach koleżanki, sąsiada, ta niby wada okazuje się zaletą, pozytywną cechą. Innym razem zwierzę robi coś nietypowego, a inne dziwią się jego postępowaniu, ale jego odwaga zostaje nagrodzona. Nosorożec tańczący z mrówką – czemu nie? Pająk martwiący się, że ma za dużo kończyn może być świetnym perkusistą. Pani Jeżowa, wstydząca się swych kolców, jest skrycie podziwiana przez wiewiórkę. Mrówka obawiająca się, że jest bezużyteczna, staje się bardzo pomocna. Długostopy zając może być świetnym partnerem do tańca dla żyrafy.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Książka według mnie ma pokazać, że wiele przekonań jest w naszych głowach. Ograniczenia typu: nie potrafię, jestem inny, oni są tacy, a ja nie – przeszkadzają nam. Budują niepotrzebny mur. Często niepotrzebnie martwimy się, myśląc sobie, co inni pomyślą – a tymczasem otoczenie często widzi rzeczy całkiem inaczej.

Książka dla dzieci około pięcioletnich i starszych. Treść opowiadań może być podstawą do rozmów o tolerancji, akceptacji, poczuciu własnej wartości, wadach, zaletach, różnorodności.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

Autor książki: Katarzyna Baniewicz-Kowalczyk
Tytuł książki: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 64
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań / nowel
Rok pierwszego wydania: 2019

Sprawdź także: