Książka

„Wróć, jeśli pamiętasz” – Gayle Forman

wroc-jesli-pamietaszGdy tylko dowiedziałem się, że powstała kontynuacja rewelacyjnej książki „Zostań, jeśli kochasz” autorstwa Gayle Forman, od razu wiedziałem, że muszę ją przeczytać. Ponieważ jednak nie posiadam własnego egzemplarza (ani poprzedniego tomu – ubolewam!), dopiero teraz udało mi się dorwać do powieści i dosłownie „połknąć ją” w trzy godzinki.

Od wydarzeń opisanych w pierwszym tomie minęło już trochę czasu. Adam Wilde stał się gwiazdą rocka, jego kapela Shooting Star wydała dwie rewelacyjne płyty. Nastolatki za nim szaleją, pieniędzy mu nie brakuje, dziennikarze walą drzwiami i oknami. Tylko Mia gdzieś w tym zgiełku zaginęła, zniknęła z jego życia.

Niespodziewanie, na dzień przed rozpoczęciem dwumiesięcznego tournée, Adam odkrywa, że w mieście odbywa się recital Mii Hall. Wiedziony sam-nie-wie-czym, zdobywa bilet i przysłuchuje się utworom granym przez niedawną miłość swojego życia.

Gdy po koncercie dochodzi do spotkania tych dwojga, piekło zamarza, atmosfera gęstnieje, a w powietrzu aż kipi od wypowiedzianych i niewypowiedzianych pytań. Trzeba rozliczyć się z przeszłością, zaakceptować teraźniejszość i pomyśleć o tym, co będzie. Czy jednak można przejść do tego wszystkiego na porządku dziennym? Wybaczyć i próbować zrozumieć? Pomimo bólu, złości i gniewu, który zbierał się przez lata?

Przed rozpoczęciem lektury trochę się obawiałem, czy czeka mnie uczta literacka, czy może – niestety – odgrzewany kotlet. Moje obawy były jednak bezzasadne – w interesujący sposób autorka przedstawia nie tylko wydarzenia mające miejsce w chwili obecnej, ale także przeszłość Adama – jego dzieciństwo, pierwszą gitarę, a także początki zafascynowania muzyką. Oraz Mią.

Książka stanowi zatem nie tylko fascynującą kontynuację, ale i niejako uzupełnienie znanej nam historii. Obowiązkowa pozycja dla miłośników pierwszego tomu. Pozostaje tylko pytanie, czy i tym razem doczekamy się ekranizacji ;)

Autor książki: Gayle Forman
Tytuł książki: Wróć, jeśli pamiętasz
Tytuł oryginalny: Where She Went
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Hanna Pasierska
Liczba stron: 288
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Społeczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2011
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: