E-book

„Wioska morderców” – Elisabeth Herrmann

wioska.mordercow_frontZapowiedź tej książki przeczytałem na Facebooku chyba z dobre dwa miesiące przed premierą i już wtedy podjąłem decyzję, że chcę ten kryminał przeczytać. Ba, prawdę powiedziawszy – wystarczył mi sam tytuł i niesamowita okładka, którą możecie podziwiać po lewej.

Muszę jednak przyznać, że – jak na ten gatunek – książka zaczyna się dość… nietypowo. Powiedziałbym, że perspektywa, z której poznajemy wydarzenia opisane w prologu jest specyficzna, ale to mało powiedziane (a za wiele zdradzać nie chcę, zdziwcie się sami!). Niemniej już od pierwszego rozdziału wszystko wraca do „norm” tegoż gatunku.

Poznajemy ambitną (czy może nawet nadambitną) policjantkę – jest nią służąca w berlińskich służbach mundurowych posterunkowa Sanela Beara, pochodząca z Chorwacji kobieta spragniona awansu i docenienia ze strony kolegów po fachu. Podczas pełnienia rutynowych czynności w patrolu drogowym odbiera wraz z partnerem, starszym posterunkowym Svenem Rösnerem, zgłoszenie z ogrodu zoologicznego. Na miejscu zaczyna się robić gorąco – okazuje się, że grupa przedszkolaków podczas oglądania przebywających za ogrodzeniem świń pekari odkrywa, że zwierzęta te posilają się właśnie fragmentami ludzkiego ciała… Na domiar złego, w ZOO roi się od dziennikarzy, przybyłych na miejsce z zupełnie innego powodu.

Beara decyduje się złamać procedury – najpierw przesłuchuje dwie dziewczynki, poznając kilka „rewelacji”, które należy potwierdzić. Następnie spotyka jedną z pracownic ogrodu, jednak po zadaniu zbyt wielu pytań i wściubianiu nosa nie tam, gdzie trzeba, zostaje niespodziewanie znokautowana. Owa pracownica – Charlotte Rubin – zostaje dość szybko oskarżona o morderstwo i napaść na funkcjonariusza, jej wioska zyskuje w mediach miano tytułowej wioski morderców, zaś kobieta trafia na badanie psychiatryczne. I od tej pory dopiero zaczyna się zabawa w kotka i myszkę…

Nie dość, że w pewnym sensie głównych bohaterów mamy dwoje, to na dodatek oboje nie wahają się działać poza granicami przysługujących im uprawnień. Z jednej strony jest bowiem posterunkowa Beara, która mimo nacisków ze strony przełożonych praz bycia odsuniętą od sprawy, postanawia rozpocząć własne śledztwo. Pewna siebie, zdesperowana, pragnie postawić na swoim i udowodnić, że to ona ma w niektórych kwestiach rację. Drugim protagonistą jest Jeremy Saaler, młody psychiatra, asystujący profesorowi podczas sesji terapeutycznych oskarżonej. Wierząc w słuszność swoich działań, niemal na każdym kroku wykracza poza swoje kompetencje, a przykłady nierozsądnych czy też ryzykownych działań z jego strony można by mnożyć w nieskończoność.

Oboje jednak łączy jedna cecha – upór w dążeniu do prawdy. Bo co tak naprawdę stało się w ZOO? Kto zginął, dlaczego i przez kogo? Jaki z tym związek może mieć trop uparcie badany przez młodego asystenta? Czy Sanela Beara postawi na szali policyjną karierę, by dopiąć swego?

Te pytania pozostawię bez odpowiedzi – sprawdźcie je sami, już od jutra wypatrując tej powieści w księgarniach. Ostrzegam jednak – już nigdy wieś nie będzie Wam się wydawać sielankowym krajobrazem…

Premiera książki: 12.04.2016
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego e-booka
gorąco dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Autor książki: Elisabeth Herrmann
Tytuł książki: Wioska morderców
Tytuł oryginalny: Das Dorf der Morder
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Wojciech Łygaś
Liczba stron: 552
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: