Książka

„Wielka księga uczuć” – Grzegorz Kasdepke

Jeśli miałbym wymienić najlepsze książki, które czytałem jako małe dziecko – w głowie pojawia się kompletna pustka. I to nie dlatego, że nie czytałem, tylko dlatego, że nie pamiętam już autorów i tytułów. Gdybym miał jednak wymieniać najlepsze książki dla dzieci, które przeczytałem jako dorosły – bez wahania na pierwszym miejscu umieściłbym właśnie „Wielką księgę uczuć” autorstwa Grzegorza Kasdepke.

Rozpoczyna się kolejny rok w przedszkolu. Wraz z dziećmi przeżyje go pani Miłka – 24-latka, która zamierza opowiedzieć dzieciom o uczuciach – oraz pajacyk z teatrzyku kukiełek. Kojarzycie bohaterów? Zapewne z recenzowanej przeze mnie książki „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” – bo właśnie ta pozycja i trzy inne zawarte zostały w „Wielkiej księdze uczuć”.

Na kartach książki (a właściwie księgi) dzieci wraz z bohaterami: wspominanymi panią Miłką i pajacykiem, a także Zosią, Rozalką, Bodziem, Rafałkiem, Grzesiem oraz panią dyrektor i panem Kubą wkroczą w niesamowity świat uczuć. Dowiedzą się m.in. czym jest wstyd, tęsknota, gniew, miłość, pogarda, poczucie winy czy szczęście. W dość nietypowy sposób Grzegorz Kasdepke wyjaśnia też najmłodszym czytelnikom, skąd się biorą dzieci, a także – przyrównując niektóre uczucia do meczu piłkarskiego, opowiada o odwadze, współczuciu i sprawiedliwości.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Każda opowiastka kończy się nie tylko zgrabną, przystępną dla najmłodszych definicją danego uczucia, ale też poradami dla dzieci, jak poradzić sobie w takiej sytuacji oraz radami dla dorosłych (rodziców, opiekunów w przedszkolu) – jak z maluchami porozmawiać na ten temat, jakie działania podjąć, by uzmysłowić wady/zalety danego uczucia.

„Wielką księgę uczuć” czytaliśmy całą rodziną i zaśmiewaliśmy się na głos. Sytuacje, jakie przydarzają się małym bohaterom są bowiem nie tylko pouczające, ale też niesamowicie zabawne. I choć na razie to my mieliśmy wielką frajdę, a Zosia po prostu słuchała, to wiem, że za parę lat zdecydowanie sięgniemy po księgę raz jeszcze, by na nowo przeżyć z przedszkolakami niesamowite przygody i poznać te wszystkie uczucia.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

➡ „Wielka księga uczuć” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Grzegorz Kasdepke
Tytuł książki: Wielka księga uczuć
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 256
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodziezowa
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: