Książka

„W Paryżu dzieci nie grymaszą” – Pamela Druckerman

wparyzuNaszło mnie dzisiaj, całkiem znienacka, że wychowywanie dziecka to trudny proces, którego nie można się „nauczyć”. Zwłaszcza, że stale zmienia się, ewoluuje, a na dodatek wychowawców jest dwóch podstawowych (rodzice) plus masa postronnych: przedszkolanki, nauczyciele, inni członkowie rodziny, autorytety. Jeszcze gorzej, jeśli w to wszystko musimy wpisać pewną multikulturowość.

Właśnie z tego typu wychowywaniem borykała się (i być może boryka się nadal) Pamela Druckerman, autorka interesującej, a zarazem inspirującej książki „W Paryżu dzieci nie grymaszą”. Ona – typowa Amerykanka i Żydówka, wyszła za mąż za zakochanego w europejskim kontynencie Brytyjczyka, by razem zamieszkać we Francji i tam urodzić dzieci. A następnie, oczywiście, wychować na przykładnych obywateli. Tylko jak?

Trudno połączyć wszystkie te kultury naraz, nawet Brytyjczycy i Amerykanie różnią się przecież od siebie, nie tylko akcentem. Problemem okazało się jednak zgoła odmienne, niespotkane nigdy wcześniej przez autorkę, francuskie podejście do dzieci. Pamela Druckerman na kolejnych kartach książki opowiada nie tylko o historii systemu wychowania, jaki obowiązuje w tym kraju, ale także o sporych różnicach, jakie jej amerykański umysł dostrzegał oraz dysonansach poznawczych, jakich doświadczała.

Razem z autorką wkraczamy na owo „multikulturowe pole minowe”, w którym dorasta jej trójka dzieci. A wraz z nimi – sama autorka, by dostrzec ostatecznie, że „dzieci nie są pojemnikami na ambicje rodziców ani projektem, który rodzice starają się doskonalić. Są odrębne i uzdolnione, mają własny gust, przyjemności i doświadczenia życiowe”.

Warto tę książkę przeczytać nie tylko po to, by poznać historię Pameli i jej rodziny. Jest to przede wszystkim opowieść o różnych sposobach wychowywania dzieci – rozsądnie byłoby poznać je, a dopiero potem wybrać najbardziej odpowiedni (co nie jest jednoznaczne z „jedyny słuszny”) dla naszych dzieci. Bo skoro w Paryżu rzeczywiście dzieci nie grymaszą, dobrze wiedzieć, jakim cudem ;)

Autor książki: Pamela Druckerman
Tytuł książki: W Paryżu dzieci nie grymaszą
Tytuł oryginalny: Bringing Up Bébé
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Liczba stron: 392
Kategoria:
Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: