Książka

„W lesie” – Nele Neuhaus

W_lesie_KBonda_201PRZEMEK:

Od czasu gdy czytałem – i recenzowałem dla Was – „Żywych i umarłych” Nele Neuhaus minęło dziewięć miesięcy. Przez ten czas można zajść w ciążę i urodzić dziecko ;) Słowem – sporo się zmienia w życiu człowieka, byłem zatem przeogromnie ciekaw, ile pozmieniało się w życiu bohaterów – Pii, Olivera i reszty ekipy z K11. A także – jakie sprawa tym razem trafi w ich i nasze, czytelnicze, ręce.

Na jednym z leśnych kempingów w środku nocy wywbucha pożar. Przybyła na miejsce straż pożarna i policja znajdują wewnątrz spalonej przyczepy, pomiędzy zgliszczami, ludzkie szczątki. Zachodzi prawdopodobieństwo, że mogło dojść do celowego podpalenia. Wkrótce po tym wydarzeniu w jednym z hospicjów dochodzi do morderstwa. Tropy prowadzą w odległą przeszłość…

Zarówno Pia Sander, jak i Oliver von Bodenstein muszą zmierzyć się ze sprawą sprzed czterdziestu dwóch lat – wówczas to zginął Artur, dobry przyjaciel Olivera. Bodenstein, chcąc – nie chcąc, musi zmierzyć się po raz kolejny z traumatyczną przeszłością, a zarazem z dawnymi i obecnymi mieszkańcami Ruppertshain, w którym doszło do owych tragedii. Wyciąganie na jaw tej zapomnianej, czy raczej wciśniętej głęboko w odmęty świadomości sprawy, to jak natrętne wsadzanie kija w mrowisko – zaczyna się robić niebezpiecznie…

Wow, wow, wow! Muszę przyznać, że takiego obrotu spraw, jaki znajdziemy „W lesie”, się absolutnie po tej książce nie spodziewałem! Zacznę może od tego, że świetnym pomysłem było „uwikłanie” w historię Olivera von Bodensteina ;) Znaczy nie, że jest winny, bo absolutnie nie jest, podejrzany też ani trochę, mam po prostu na myśli fakt, że zna wszystkich podejrzanych, dotyczyła go sprawa sprzed lat, a przez to podchodzi do wszystkiego bardzo emocjonalnie. Z jednej strony niesamowicie utrudnia to śledztwo, ale z drugiej – daje zupełnie inny obraz sytuacji, bo o niektórych bohaterach dowiadujemy się ciekawostek z ich dawnego życia.

Druga istotna kwestia to umiejscowienie akcji w malutkim Ruppertshain – wszyscy tu wszystkich znają, nic się nie da ukryć. Jeśli zatem policja ma problemy z ustaleniem pewnych kwestii, to niezawodny znak, że najprawdopodobniej zadziałała najsilniejsza możliwa grupowa reakcja obronna: zmowa milczenia. A wtedy dopiero zaczynają się schody ;)

Nele Neuhaus w swojej najnowszej powieści nie poskąpiła ani bohaterom, ani czytelnikom, emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Dzieje się sporo, winnym wydaje się być każdy, w dodatku bardzo zawiłe relacje pomiędzy poszczególnymi mieszkańcami nieco utrudniają spokojne przeanalizowanie dotychczas posiadanej wiedzy – z ręką na sercu się Wam przyznam, że byłem wielokrotnie bliski wzięcia kartki i długopisu, a następnie wypisania wszystkich bohaterów wraz z ich historiami, by ogarniać bez przeszkód „kto, jak, gdzie, z kim” itp. ;) Ostatecznie zaniechałem tego pomysłu i tym ciekawsza wydawała mi się powieść, że czasem na nowo musiałem odkrywać to, co już hipotetycznie wiedziałem ;)

Jeśli znacie już Pię i Olivera, dajcie się wywieść w po… znaczy spotkajcie się z nimi „W lesie” ;) To zdecydowanie najgrubszy tom serii, ale mimo swojej wagi i gabarytów wart spędzenia z bohaterami godzin na śledztwie, które zaskoczy Was z pewnością ;) Wielu pisarzy łączy w kryminałach przeszłość i teraźniejszość, ale takiego połączenia – biorąc pod uwagę (jak już wspominałem), że dotyka ono Bodensteina – się nie spodziewałem :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Nele Neuhaus
Tytuł książki: W lesie
Tytuł oryginalny: Im Wald
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Anna Urban, Miłosz Urban
Liczba stron: 712
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: