Książka

„Umarli mają głos. Prawdziwe historie” – Marek Krajewski, Jerzy Kawecki

umarlimajaglosChoć z twórczością Marka Krajewskiego nie miałem nigdy do czynienia, to jednak jako miłośnik thrillerów prawniczych oraz kryminałów dość często podczas lektury natrafiałem na opisy zbrodni. Z kolei uwielbiając pozycje detektywistyczne (zaczęło się od „Przygód Trzech Detektywów”, ale to temat na inny wpis) często zastanawiałem się „kto, jak, gdzie i dlaczego”.

Jakiś czas temu kolega polecił mi „Stulecie detektywów” oraz „Godzinę detektywów” Jurgena Thorwalda i muszę przyznać, że była to lektura fascynująca i pouczająca. Z tym większą radością przyjąłem zatem fakt, że już 14 maja będzie mieć premierę książka autorstwa twórcy kryminałów Marka Krajewskiego oraz dolnośląskiego patologa Jerzego Kaweckiego „Umarli mają głos. Prawdziwe historie”. Tym bardziej, że otrzymałem możliwość przeczytania jej na długo przed premierą.

Choć autorów jest dwóch, to niemal zawsze brzmią jak jeden. Ot, jak w tym starym i nieśmiesznym dowcipie o policjantach, których zawsze potrzeba dwóch, bo jeden umie mówić, a drugi pisać. W tym wypadku to Jerzy Kawecki jest tym, który opowiada, zaś Marek Krajewski użycza mu swego warsztatu pisarskiego.

Jako czytelnicy poznajemy dokładnie aż 12 różnych zbrodni, które miały miejsce na Dolnym Śląsku podczas wieloletniej pracy doktora Kaweckiego. W wielu z nich to on wskazał faktyczny przebieg wydarzeń, w innych jego zeznania jako biegłego okazały się istotne. Tylko jedna z nich została do tej pory nierozwiązana…

Co ciekawe, poznajemy dwanaście totalnie odmiennych przypadków zbrodni – pojawiają się w nich m.in. motyw satanistyczny, larwy, szczegółowo zaplanowane morderstwa, sprawy ciągnące się latami lub wyjaśniane dość szybko. „Od koloru do wyboru”, choć dominuje czerwień krwi i jej odcienie.

„Umarli mają głos. Prawdziwe historie” to książka, która powinna trafić do kanonu lektur studentów kryminalistyki. Jednak nie tylko oni będą jej lekturą „zafascynowani” (przyznaję, to słowo jest tu trochę nie na miejscu, choć nader odpowiednie). Tym z Was, którzy kochają kryminały, lektura także powinna okazać się interesująca, a zarazem bogata w wiedzę medyczną czy też balistyczną.

Premiera książki już pojutrze, 13 maja :)
Za egzemplarz recenzencki gorąco dziękuję
Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Marek Krajewski, Jerzy Kawecki
Tytuł książki: Umarli mają głos. Prawdziwe historie
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 304
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: