Książka

„Uczeń architekta” – Elif Shafak

Shafak_Uczen-architekta_popr_500pcxBASIA:

Niezwykła książka, poruszająca naprawdę wiele tematów.

Historia opowiada o pewnym chłopcu, który będąc opiekunem białego słonia, dostał się do sułtańskiej menażerii w sercu Stambułu. Z dala od rodziny, która po śmierci matki znacznie straciła na jedności i miłości przez wyrachowanego ojczyma, zaczyna całkiem nowe życie. Wkrótce oprócz bycia kormakiem (opiekunem zwierzęcia) Dżahan zostanie uczniem największego mistrza architekta w mieście – Sinana. Budowle i projektowanie zajmą całkiem jego umysł, jego sercem z kolei zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah. Chłopiec powoli przeżywając po drodze mnóstwo przygód, przez swoją ciekawskość, ryzykanctwo i niewyparzony język, wiecznie wpada w jakieś tarapaty i odkrywa, kim jest. Z drobnego złodzieja przemienia się w wielkiego budowniczego. Historia bohatera splata się z historią Stambułu, dworu Sulejmana i intryg walki o władze.

Książka niesamowita, a jednak jak dla mnie trudna do czytania: obca kultura, trochę inny język, epoka i obyczaje sprawiają, że trzeba się przestawić, zacząć myśleć nieco inaczej. Wolna akcja, pełna pobocznych historyjek i opisów, również nie ułatwia skupienia się na fabule. Wiele złotych myśli dodaje wzniosłości, a spotkane postacie, takie jak Michał Anioł, nadają smaku. Wielowarstwowa i intrygująca, ale przez to powolna.

Architektom i zainteresowanych tą profesją może się spodobać – pod warunkiem, że będą gotowi przebrnąć się przez otoczkę imperium osmańskiego. Jak głosi New York Times Book Review, jest to najlepsza powieść tej autorki. Cóż, po jej przeczytaniu wiem jednak, że raczej nie sięgnę po następne.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Elif Shafak
Tytuł książki: Uczeń architekta
Tytuł oryginalny: Ustam ve Ben
Język oryginalny: turecki
Tłumacz: Jerzy Kozłowski
Liczba stron: 480
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Historyczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: