Książka

„Spisek scenarzystów” – Wojciech Nerkowski

Spisek-scenarzystow-Paloma-Wojciech-Nerkowski-337x535PRZEMEK:

W kwestii książkowych komedii kryminalnych, bezapelacyjnie pierwszym nazwiskiem, jakie przychodzi mi na myśl, jest Alek Rogoziński. Okazuje się jednak, że Wojciech Nerkowski i jego „Spisek scenarzystów” śmiało może deptać mu po piętach.

➡ „Spisek scenarzystów” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Sylwia i Kuba są nie tylko rodzeństwem, ale i dwójka scenarzystów odpowiedzialnych za topowy serial kryminalny w jednej ze stacji telewizyjnych. Niespodziewanie producentka serialu, Paulina Gadomska – zwana w kuluarach Palomą – popełnia samobójstwo. No, przynajmniej tego zdania jest prowadząca śledztwo policja. Oboje scenarzyści, wsparci swoją nie o wybujałą fantazją, uważają że zbyt wiele osób pragnęło śmierci Palomy, by uznać to za przypadek.

Razem z najważniejszym aktorem w całej obsadzie rozpoczynają prywatne dochodzenie, mające odkryć ciemne strony show businessu, a zarazem odpowiedzieć na pytanie: kto nie tylko targnął się na życie producentki, ale i naruszył byt całego serialu?

Muszę przyznać, że autor – będący na co dzień scenarzystą (oraz współtwórcą takich serialu jak BrzydUla, Na Wspólnej, Singielka czy Egzamin z życia – żadnego nie widziałem) – bardzo zręcznie steruje naszymi głównymi bohaterami, trójką detektywów-amatorów. Serialowa rzeczywistość przeplata się zarówno im, jak i nam, z fabularną rzeczywistością, powodując zarazem wiele zabawnych i/lub niezręcznych sytuacji.

➡ „Spisek scenarzystów” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Nie wiem, w czym tkwi sekret, ale jakoś nie sposób mi było nie śmiać się z zachowania Kuby i jego nieco egzotycznych teorii spiskowych, niemniej to nie jedyna wyróżniającą się postać w powieści. Każdy z bohaterów jest oryginalny na swój sposób, przez co wrzuceni do jednego świata stanowią na planie serialu mieszankę, która w każdej chwili może eksplodować. A my wraz z nią. Śmiechem ;)

„Spisek scenarzystów” to bardzo udany debiut literacki. Mam zarazem nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie czytelników z Sylwią i Kubą, bo rodzeństwo go niewątpliwie zapada w pamięć i mimo, że minęło już trochę czasu od lektury, to nadal pamiętam niektóre zabawne sceny z ich udziałem i chętnie dowiedziałbym się, co u nich słychać „obecnie” ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

„Spisek scenarzystów” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Wojciech Nerkowski
Tytuł książki: Spisek scenarzystów
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 400
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: