Książka

„Skryba” – Francine Rivers

skrybaTym razem, siadając do lektury kolejnej książki Francine Rivers, czułem się, jakbym odrobił zadanie domowe. W przypadku wojownika Kaleba i proroka Amosa niewiele wiedziałem o głównych bohaterach przed rozpoczęciem lektury. Sylas tymczasem wydawał mi się postacią znaną – cóż, miałem rację: tylko mi się taki wydawał…

Sylasa poznajemy tuż przed męczeńską śmiercią św. Piotra. Jawi się on nam jako przyjaciel apostoła, boleśnie też przeżywa stratę kolejnej bliskiej osoby. Wkrótce, w związku z coraz silniejszymi prześladowaniami chrześcijan, Sylas trafia do domu Epaneta, gdzie wraz innymi wyznawcami Jezusa może się bezpiecznie ukrywać.

To właśnie gospodarz niespodziewanie zachęca Sylasa – skrybę i sekretarza dwóch najbardziej znanych ewangelizatorów, Piotra i Pawła – by spisał na zwojach także swoją historię, spotkanie z Jezusem i podróże, jakie odbył z Jego uczniami celem nawracania ludzi. W ten sposób trafiamy na część „właściwą”, opowieść w opowieści, swoistą bookcepcję, w której to Sylas wykłada zakończenie znanych nam Ewangelii oraz Dzieje Apostolskie. Losy uczniów po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa poznajemy „od podszewki”, z najbardziej bezpośredniego źródła.

Opowieść skryby przerywana jest kilkukrotnie, przeplata się bowiem wątek retrospektywny z „bieżącym”, tj. pobytem u Epaneta. Francine Rivers napisała jednak książkę w taki sposób, że czytelnik wręcz niecierpliwi się tymi przerywnikami, oczekując, aż Sylas ponownie zasiądzie do zwoju i zacznie pisać – czyli opowiadać.

Pewnie nie powiem w tym miejscu nic odkrywczego, ale… jeśli macie problem z lekturą Pisma Świętego, wydaje Wam się ono „nudne” czy „pozbawione akcji” – wybierzcie się na spotkanie z Francine Rivers i jej opowieścią o Sylasie. Zapewniam: wciągnie Was niesamowicie!

Recenzja książki jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Francine Rivers
Tytuł książki: Skryba
Tytuł oryginalny: The Scribe: Silas
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Krzysztof Bednarek
Liczba stron: 296
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008

Sprawdź także: