Książka

„Poznań Fantastyczny III. Miejska paralaksa” – Antologia

miejskaparalaksaPRZEMEK:

„Poznań Fantastyczny” rokrocznie stanowi antologię opowiadań głównie z gatunku fantastyki, toczących się na terenie miasta, i jest efektem konkursu literackiego. Tom trzeci, ubiegłoroczny, zatytułowany „Miejska paralaksa” to pierwsza pokonkursowa antologia , która wpadła w moje ręce – tym chętniej zabrałem się za lekturę, że czwarty tom już wkrótce ;)

W książce znajdziemy aż trzynaście opowiadań – ułożonych w następującej kolejności: I miejsce, II miejsce, III miejsce, następnie pięć opowiadań wyróżnionych w konkursie oraz pięć uhonorowanych wyróżnieniem dodatkowym. Każde na zupełnie inny temat, w innym klimacie, z innymi bohaterami, a wszystkie łączy jedno – Poznań.

Możemy się z nich m.in. dowiedzieć, jak ryzykowne może być bieganie w maratonie, do czego w życiu przydaje się funkcja Rorschacha, w jaki sposób można leczyć ludzi za pomocą projektora kinowego, czy posiadanie aparatu lub kanarka może być niebezpieczne, a także dlaczego powinno się unikać pewnej osoby w pobliżu cukierni. Część opowiadań rozgrywa się współcześnie, inne w w bliższej lub dalszej przyszłości, opanowanej także przez roboty.

Jeśli miałbym wybrać z tych dziesięciu opowiadań jedno, które spodobało mi się najbardziej, to… wybór byłby trudny, ale postawiłbym na „Biegacza” (który w konkursie zajął III miejsce). Ewentualnie na „Zero stopni” (wyróżnienie) – oba najdłużej zapadły mi w pamięć, poza tym pierwsze z nich ma zakończenie „w moim stylu” – więcej nie zdradzę, sprawdźcie sami ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Miejskiemu Posnania.

Autor książki: Tomasz Golis, Sławomir Stawny, Bartłomiej Grubich, Justyna Świerczewska, Radosław Dąbrowski, Anna Rosner, Marta Zucker, Wojciech Kowalski, Mikołaj Maria Manicki, Jacek Weichert, Patryk Kulawiecki, Konrad Knapek, Dominik Flaszyński
Tytuł książki: Poznań Fantastyczny III. Miejska paralaksa
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 232
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy, Science fiction
Forma: Zbiór opowiadań
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: