Książka

„Powrót do Ford County” – John Grisham

powrot_do_ford_county_opowiesci_z_missisipi_IMAGE1_210822PRZEMEK:

Dla Johna Grishama ta książka stanowiła, jak głosi sam tytuł, „Powrót do Ford County”. Autor znów zabrał zarówno siebie, jak i swoich czytelników do hrabstwa, w którym toczyły się wydarzenia jego pierwszej powieści: „Czas zabijania”. Dla mnie jednak był to zarazem „Powrót do Johna Grishama” – daaawno nie czytałem żadnych dzieł tego autora i cudownie było znów wskoczyć w wykreowany przez niego świat.

Książka ta jest zbiorem siedmiu osobnych opowiadań, mających ze sobą wspólnego jedynie tyle, że akcja toczy się w jednym i tym samym hrabstwie. Razem z pewnym adwokatem trafimy do „Pokoju Michaela”, gdzie przyjdzie nam poznać skutki wydarzeń sprzed lat, w których dość dużą rolę odegrał nasz bohater-obrońca. Udamy się także do „Kasyna”, w którym nie tylko zaszalejemy, ale i odkryjemy, ile wspólnego z hazardem mają Indianie. „Cały ten Raymond” okaże się bardzo nietypowym więźniem o równie abstrakcyjnym podejściu do życia, poznamy też opowieść o „Rybich aktach” i pewnym mężczyźnie, który postawił wszystko na jedną kartę.

Dalej, naszym oczom ukaże się „śmieszny chłopak”, jak o nim mówią, choć w życiu na pewno nie było i nie jest mu do śmiechu. Wreszcie zajrzymy do „Cichej Przystani”, która jest domem rzekomo spokojnej starości, ale lepiej przekonać się o tym samemu. Na sam koniec do łez (nie tylko ze śmiechu) doprowadzą nas „Krwiodawcy”, czyli trójka postrzelonych facetów, próbujących oddać krew dla swojego przebywającego w szpitalu ziomka.

Grisham w każdym z opowiadań zupełnie inaczej buduje napięcie, przedstawia świat z zupełnie odmiennej perspektywy, a mimo to każde z nich czyta się równie przyjemnie. Dość łatwo dałem się porwać hrabstwu Ford i jego nietuzinkowym mieszkańcom – najpewniej to m.in. kwestia stylu, w jakim pisze autor, a który od zawsze do mnie przemawiał. Jedno jest pewne – „Powrót do Ford County” był dla mnie udaną, czytelniczą wyprawą. Polecam ją każdemu z Was – nawet, jeśli to będzie Wasza pierwsza wizyta w hrabstwie lub pierwszy kontakt z Grishamem. Sprawdźcie jego krótkie teksty, a jeśli Wam przypadną do gustu – szerokiej drogi! ;)

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: John Grisham
Tytuł książki: Powrót do Ford County: Opowieści z Missisipi
Tytuł oryginalny: Ford County: Stories
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Sławomir Kędzierski
Liczba stron: 328
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Zbiór opowiadań / nowel
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Sprawdź także: