Książka

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” – Laurence Yep, Joanne Ryder

poradnikdlasmokowPRZEMEK:

Jeśli sam tytuł tej książki zaintrygował Was na tyle, by po nią sięgnąć, to… możemy sobie przybić wirtualną piątkę! To był najważniejszy, najprostszy i zarazem najlepszy powód, dla którego zdecydowałem się na lekturę tej fascynującej opowieści przeznaczonej raczej dla dzieci niż ludzi w moim wieku, a jednak podczas lektury bawiłem się wyśmienicie.

Panna Drake, nasza główna bohaterka, to nieco zrzędliwa i uparta smoczyca, która po śmierci Kudłatej… yyy, to znaczy Amelii – starszej pani, która była jej bliska – zakłada, że trochę czasu minie, nim postanowi oswoić kolejnego człowieka. Niestety, życie dość szybko każe jej zweryfikować plany – w drzwiach jej tajnego mieszkania pojawia się niespodziewanie Winnie, wnuczka cioteczna Kudłatej. Dziewczynka jest przekonana, że to ona powinna wydawać rozkazy smoczycy, a nie na odwrót. Przed Panną Ryder stoi nie lada wyzwanie: oswoić dziewczynę, zanim ta dokonać niewyobrażalnych zmian w świecie, który nie ma pojęcia o istnieniu smoków i to w tak bliskim otoczeniu…

Laurence Yep i Joanne Ryder to małżeństwo pisarzy, z których każdy wydał ponad sześćdziesiąt (!) książek. Tym razem postanowili połączyć siły i stworzyć opowieść fascynującą czytelnika aż do ostatniej kropki. Jednym z powodów sukcesu jest z pewnością odwrócenie ról – główną bohaterką jest smoczyca, która musi oswoić człowieka, by ten nie narobił za dużych problemów – a nie odwrotnie, jak do tej pory przyzwyczailiśmy się w powieściach fantasy. Samo odwrócenie schematu sprawia, że z ciekawością odkrywa się losy Panny Ryder i Winnie, zwłaszcza gdy zaczyna od nich zależeć życie wielu istot…

Ciekawym konceptem jest też przedstawienie czytelnikowi dwóch upartych istot, które muszą się nauczyć ze sobą współpracować. Nie otrzymujemy bowiem cukierkowej, wyidealizowanej bohaterki – jednej czy drugiej – ale mieszankę lekko wybuchową, co z kolei prowokuje sytuacje nie tylko niebezpieczne, ale i… po prostu zabawne ;) Czytelnik obserwuje dwie, zupełnie przeciwstawne sobie postaci i problem, który muszą jak najszybciej rozwiązać.

„Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” to zabawna książka dla dzieci mniej więcej 10-letnich (jak nasza bohaterka Winnie – choć wydawca sugeruje wiek 4+, to ja jednak optowałbym za czytelnikami, którzy skończyli nauczanie początkowe), ale i starsi (jak, nie przymierzając, wiekowa już Panna Drake) z zainteresowaniem będą śledzili losy bohaterek. Dość duża czcionka ponadto sprawia, ze lektura tych 208 stron mija naprawdę szybko, dzięki czemu książka siebie nadaje się na dowolny jesienny wieczór, kiedy po prostu mamy ochotę zaszyć się pod kocykiem z kubkiem gorącej herbaty, kakao lub kawy i wrzucić coś czytelniczego na ząb przed zaśnięciem ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu IUVI.

Autor książki: Laurence Yep, Joanne Ryder
Tytuł książki: Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi
Tytuł oryginalny: A Dragon’s Guide to the Care and Feeding of Humans
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Agnieszka Pohl
Liczba stron: 208
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: