Książka

„Plany na przyszłość” – Màrius Serra

plany-na-przyszlosc-b-iext28417275Zawsze podziwiałęm osoby, które mimo pewnych ułomności potrafiły zmieniać świat. Ot, taki John Nash, którego możecie kojarzyć z filmu „Piękny umysł”. Albo bohaterowie filmu „Nietykalni”, którzy zmieniają nasze spojrzenie na osoby niepełnosprawne. A może Stephen Hawking, który jest przecież genialnym fizykiem? Dlatego gdy tylko dowiedziałem się o książce „Plany na przyszłość” Màriusa Serry, wiedziałem, że po prostu muszę ją przeczytać.

Bohaterem książki jest właśnie ktoś pokroju Johna Nasha czy Stephena Hawkinga. Ferran Sunyer – wybitny matematyk, geniusz ograniczony jedynie przez swoje kalekie ciało oraz podchodzącą do niego z dystansem władzę w Hiszpanii. Akcja toczy się w Katalonii podczas dyktatury generała Francisco Franco. Sunyera poznajemy z perspektywy jego kuzyna (o tym samym imieniu) oraz dwóch kuzynek – Marii i Angels, jako chłopca, który był na uboczu, spisany nawet przez lekarzy na straty. Nie poruszał się samodzielnie, nie potrafił nawet mówić. Do czasu…

Gdy Sunyer odezwał się po raz pierwszy, zadziwił jednie swoją matkę oraz kuzynostwo, będące obok. Kiedy jednak zaczął żywo interesować się matematyką, wiedział, że wprawi w osłupienie cały świat. O ile tylko ów świat da się przekonać młodemu, niepełnosprawnemu chłopakowi, który nawet szkoły nie skończył.

Biografia Ferrana Sunyera jest naprawdę fascynująca. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak bardzo „pod górkę” miał w swoim życiu. Bo jestem przekonany, że gdyby młody geniusz urodził się w innych czasach lub w innym miejscu, niż objęta dyktaturą Katalonia, mógłby liczyć na większe wsparcie środowiska naukowego. To zaś z pewnością wpłynęłoby pozytywnie na rozwój jego kariery zawodowej i udowodnienie, czy jego wywody matematyczne są słuszne.

Słusznie zauważyła cytowana na okładce Agnieszka Litorowicz-Siegert, że Ferran „pozostałby w cieniu, gdyby nie jego dwie kuzynki, które mu nieustannie towarzyszą”. Faktycznie, dzięki wsparciu Angels i Marii (oraz swojej matki, Teresy) chłopak nie tylko zyskiwał pewność siebie, ale i możliwość rozwijania swoich zdolności. Pojawiła się także sugestia, że „za sukcesem wielkich mężczyzn często swoją nieprzeciętne kobiety”.

Czy tak jest na pewno? Oceńcie sami, sięgając po tę książkę. Historia Ferrana Sunuyera jest na tyle niesamowita, że po prostu trzeba ją poznać, by się po raz kolejny zadziwić nie tylko wielkim umysłem, ale i determinacją towarzyszącą wszystkim wierzącym w jego możliwości.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Pascal.

Autor książki: Màrius Serra
Tytuł książki: Plany na przyszłość
Tytuł oryginalny: Plans de futur
Język oryginalny: hiszpański
Tłumacz: Rozalya Kośmider-Sasor
Liczba stron: 350
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: