Książka

„Ostatni pielgrzym” – Gard Sveen

ostatni-pielgrzym-b-iext30433927Jeśli dana książka otrzymała nagrodę literacką, jest to – przynajmniej dla mnie – niezawodny znak, że warto po nią sięgnąć. Gdy zatem dowiedziałem się, że „Ostatni pielgrzym” został nagrodzony aż trzykrotnie, nie wahałem się ani na moment, tylko od razu wziąłem do czytania.

Jest rok 2003. W jednym z lasów w Nordmarce grupa studentów przypadkiem odkrywa kości, należące do trojga osób. Według wszelkiego prawdopodobieństwa leżały pod ziemią od czasów drugiej wojny światowej. Kilka tygodni później dawny członek norweskiego ruchu oporu, Carl Oscar Krogh, zostaje znaleziony martwy na terenie swojej posiadłości w Holmenkollen. Bestialskie morderstwo wstrząsa opinią publiczną i policjantami, prowadzącymi dochodzenie w tej sprawie.

Policjant Tommy Bergmann zastanawia się, czy te sprawy są ze sobą powiązane. Zwłaszcza, że po identyfikacji ofiar z lasu „na tapecie” pojawia się kolejna postać – legenda podziemia, Kaj Holt, który w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł w Sztokholmie w 1945 roku. By poznać całościowo sytuację, Bergmann musi doszukać się prawdy na temat wydarzeń, mających miejsce podczas wojny, a może i przed nią…

Gard Sveen w swojej powieści w fascynujący, rewelacyjny sposób przeplata równocześnie akcję w latach 1939, 1942 i 2003. Doskonale widać tu kunszt literacki autora – wydarzenia z przeszłości składają się na pełny obraz działań, mających skutki uboczne w czasach współczesnych. Postaci zarysowane są bardzo szczegółowo, nie brakuje im własnych charakterów, indywidualności.

Co może dziwić, to nietypowy (jak na opowieść w dużej mierze o wojnie i nazistach) tytuł – jest on jednak jak najbardziej na miejscu, a jego sens zostaje wytłumaczony na kartach książki. Absolutnie nie dziwi mnie natomiast fakt, że owa debiutancka powieść otrzymała trzy największe nagrody: Riverton, Szklany Klucz i Maurits Hansen – Świeża Krew. Jak zauważają projektanci okładki – dotychczas za debiut pierwsze dwie nagrody otrzymał tylko Jo Nesbø.

Czy szykuje nam się zatem jego godny następca? Tego nie wiem, ale „rywal” o uwagę czytelnika z pewnością. Osobiście będę teraz z niecierpliwością wypatrywać na polskim rynku drugiego tomu, zatytułowanego „Otwarte piekło”.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Autor książki: Gard Sveen
Tytuł książki: Ostatni pielgrzym
Tytuł oryginalny: Den siste pilegrimen
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Tadeusz Wojciech Lange
Liczba stron: 544
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: