Książka

„Mięta dla zdrowia i urody” – Laurent Bourgeois

i-mieta-dla-zdrowia-i-urody-laurent-bourgeois-ksiazkaBASIA:

Czym jest mięta, chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Co można z niej wyczarować jednak niewiele kto wie. Mięta może nie tylko być świetnym, odświeżającym dodatkiem do lemoniady. Ma wielorakie zastosowanie w kuchni i pielęgnacji ciała. Jej lecznicze właściwości mogą pomóc na wiele dolegliwości zewnętrznych (skóry) jak i wewnętrznych (np. żołądka), a poza tym mogą nadać potrawom niesamowity smak i aromat.

W książce znajdziemy 50 przepisów na balsamy, maseczki, napary, napoje, czekoladki, sosy, herbatki, olejki… Dla ułatwienia książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to „zdrowie i uroda” – w niej znajdziemy propozycje dla rozpieszczenie lub uleczenie naszego ciała, a wśród nich oprócz mydeł, toników, szamponów i balsamów znajdziemy też np. sposób na tremę. Druga część ma zastosowanie w kuchni – czyli dla rozkoszy podniebienia, ale także w przypadku choroby, np. natkniemy się tutaj na syrop czy likier na lepsze trawienie.

Oprócz tego przy wielu przepisach znajdziemy ciekawostki, porady, trochę historycznych faktów, możliwe warianty i środki ostrożności, które warto zachować. Ponadto receptury ubogacone są ładnymi, czasami śmiesznymi rysunkami. Na końcu książki znajduje się alfabetyczny indeks, ułatwiający korzystanie, a przed przepisami zamieszczone są podstawowe informacje dotyczące uprawy, zastosowania, właściwości leczniczych, historii i legendy, a także spis gatunków i odmian tej cudownej rośliny.

Cieszę się że „Mięta dla zdrowia i urody” trafiła do naszej biblioteczki. Nie wiedziałam, że można ją tak rozlegle wykorzystać – od teraz będzie naszym stałym gościem w kuchni i łazience. Tobie też polecam.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Jedność.

Autor książki: Laurent Bourgeois
Tytuł książki: Mięta dla zdrowia i urody
Tytuł oryginalny: Menthe: remèdes et recettes
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Zofia Pająk
Liczba stron: 64
Kategoria: Hobby
Gatunek: Uroda i zdrowie
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: