Książka

„Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam” – Dominik Fórmanowicz + KONKURS!!!

mezczyzna-w-chwili-gdy-zostaje-samPRZEMEK:

Filmy drogi to całkiem częste zjawisko – obserwujemy bohatera, który w jakimś wyznaczonym przez siebie celu, brnie naprzód, odkrywając siebie lub zmieniając się pod wpływem spotykających go przygód i wydarzeń. Rzadko jednak trafiamy – no, przynajmniej ja – na książki drogi. Ostatni raz bodajże kilka lat temu, czytając jeden z tomów Richarda Paula Evansa, „Kręte ścieżki” (chyba, że policzymy też „Drogę” Cormaca McCarthy’ego), w którym to bohater szedł przed siebie, po pozbierać się po śmierci żony.

Z tytułowym „Mężczyzną w chwili, gdy zostaje sam” jest inaczej. On, nieco dla nas anonimowy (bo i jego imię odkrywamy baaaardzo późno), nie do końca wie, dlaczego idzie. Za radą pewnej Holenderki, zamierza zresztą wziąć pod uwagę pewną kwestię:

Cieszyłabym się, gdybyś idąc, zastanowił się, co znaczy być pielgrzymem. Zobacz, tysiące ludzi przez setki lat szły tą drogą, niosąc swoje historie, nadzieje, pragnienia i myśli. Każde drzewo, każdy kamień, wszystko tętni emocjami. (…) Nie myślałeś o tym jeszcze i twoja wizja jest, wybacz, dość zawężona. Widzisz, Droga nas zmienia, kształtuje. Wydobywa z nas to, czego szukamy. Nieważne, jeśli nie wiesz jeszcze, czego szukasz. To przyjdzie samo. Zastanów się, co znaczy być pielgrzymem. Czy tego chcesz, czy nie, jesteś nim, jesteś peregrino. Dobrze jest wiedzieć, kim się jest.

Słowa te, wypowiedziane przez kobietę na samym początku wędrówki, wydają się być dla naszego bohatera prorocze. Kogokolwiek spotyka podczas szlaku do Santiago de Compostella, bo to tę właśnie Drogę ma do przebycia, osoba ta jakoś na niego wpływa i pozwala mu odkrywać samego siebie. Warto przy tym zauważyć, że autor książki – Dominik Fórmanowicz – sam dwukrotnie przeszedł Camino de Santiago, i to przede wszystkim dlatego potrafi tak wiernie oddać nie tylko wygląd pielgrzymkowego szlaku, ale też myśli, które kotłują się w głowie wędrowca, problemy – także te psychiczne – z którymi musi się borykać.

„Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam”, to z jednej strony zapis wędrówki do Santiago de Compostella, z drugiej jednak – próba zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy, jacy jesteśmy. To opowieść o odnajdywaniu siebie, także w sytuacji, gdy wydaje nam się, że wszystko z nami okej. Jak zauważa jeden z bohaterów, wszyscy jesteśmy pielgrzymami, przez całe nasze życie.

Ostrzegam jednak, że niektóre fragmenty książki dłużą się lub nużą, a przynajmniej miało to miejsce w moim przypadku. O ile ciekawie jest obserwować naszego bohatera i jego dylematy, próbować postawić się w jego miejscu, dosłownie „wejść w jego buty”, o tyle chwilami odnosiłem wrażenie, że pewne wątki są przegadane, czy też po prostu nudne i trochę niczym niecierpliwy literacki pielgrzym wypatrywałem już końca. Niemniej uważam ,że warto dać szansę mężczyźnie, którego możemy podglądać w chwili, gdy zostaje sam ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Akurat.

Tak się składa, że mam dla Was aż 4 egzemplarze tego tytułu :)
Pora zatem na prosty konkurs:
Aby wziąć w nim udział, należy do 25.12.2016, do końca dnia,
na adres konkurs@3telnik.pl nadesłać odpowiedź na pytanie:
O CZYM MYŚLI MĘŻCZYZNA W CHWILI, GDY ZOSTAJE SAM?
Cztery najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzę książką.
Warunkiem wzięcia udziału jest także posiadanie adresu do wysyłki w Polsce.
POWODZENIA!

Autor książki: Dominik Fórmanowicz
Tytuł książki: Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 528
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Społeczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: