Artykuły

#mali3telnicy w natarciu, czyli o mojej Instagramowej akcji

mali3

Czytanie to dobra rozrywka, wspaniała zabawa i rozwijająca przygoda. Pamiętacie akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”? Dzięki niej coraz więcej rodziców coraz częściej sięga po tę formę spędzania wolnego czasu ze swoimi pociechami – to dobrze. Aby jednak zwrócić uwagę na to, że potrzeba nam kolejnych pokoleń młodych czytelników, postanowiłem podziałać.

Od początku roku na Instagramie (nie tylko moim) możecie zauważyć tag #mali3telnicy. Zostało nim oznaczone już 140 zdjęć, przedstawiających albo książki dla dzieci, albo – do czego zmierzam z całą akcją – dzieci czytające same lub z rodzicami. W ten sposób możemy po pierwsze zwrócić uwagę na to, że kolejne pokolenia miłośników książek rosną tuż obok nas, po drugie – zachęcić innych do czytania dzieciom lub proponowania im samodzielnej lektury.

Warto także znaleźć czas, by poczytać nieco starszym dzieciom – ot, taki rodzinny audiobook ;) Dlaczego o tym wspominam? Według badań przeprowadzonych w USA:

Dzieci uwielbiają wspólne czytanie książek. Nawet te, które same potrafią już czytać, chciałyby, aby rodzice nadal poświęcali czas na wspólną głośną lekturę. Jednak choć dzieciom do 5 roku życia czyta głośno ponad połowa rodziców (54%), to już tylko 38% rodziców czyta dzieciom 6-8 letnim, a 9-11 letnim zaledwie 17%. Dzieci natomiast stanowczo deklarują, że chciałyby, aby zwyczaj wspólnego czytania na głos trwał w ich domach dłużej – takie marzenie ma 40% dzieci w wieku 6-11 lat.

Źródło cytatu i szerszy opis badań: TUTAJ

I dla wątpiących w sens czytania dziecku jeszcze jeden cytat:

Głośne czytanie lub opowiadanie dostarcza Twojemu dziecku wielu bodźców słuchowych pobudzających wspomniane procesy analizy i syntezy słuchowej. Od poziomu ich rozwoju zależy nie tylko powodzenie w nauce czytania i pisania, lecz także w nauce języków obcych i umiejętności uważnego słuchania na lekcji. Należy również podkreślić bardzo istotną wartość głośnego czytania, jaką jest rozwój uczuciowy. Czytając swojemu dziecku odpowiednio dobraną lekturę możesz wpłynąć na pobudzenie lub uspokojenie jego emocji. Gdy Twoje dziecko jest rozżalone, czuje się nieszczęśliwe, możesz zmienić ten nastrój czytając mu zabawną historyjkę. Możesz także wywołać uczucie radości i dumy ze zwycięstwa bohatera bajki lub uczucie współczucia dla pokrzywdzonego.
Pamiętaj, że samo przebywanie u boku ojca lub matki, możliwość przytulenia się, kontaktu psychicznego i fizycznego, wspólne przeżywanie tych samych treści są wielkimi wartościami niezależnymi od treściowej zawartości opowiadania lub bajki.

Źródło cytatu: TUTAJ

Dlatego zachęcam: nie tylko podsuwajmy dzieciom wartościowe lektury, ale także czytajmy je na głos. Sprawmy, by za kilkanaście lat ta niechlubna statystyka dotycząca typowego Polaka i jego „zamiłowania” do czytania stała się tylko i wyłącznie ponurym żartem na kartach historii. Zadbajmy o nowe czytelnicze pokolenia, które wraz z każdą kolejną książką chłonąć będą także wiedzę i rozwijać swoje umysły. A wychowując światłych ludzi i pamiętając, że przecież „Polak potrafi”, będziemy w stanie w przyszłości wiele osiągnąć :)

Sprawdź także: