Książka

„Love, Rosie” – Cecelia Ahern

love-rosie-b-iext43857652AGNIESZKA:

Nie do końca pamiętam, jakie miałam odczucia, kiedy sięgałam po te książkę. Widziałam ja wiele razy, słyszałam o filmie i jakoś nie mogłam się za to wszystko zabrać. Potem jednak koleżanka mi ją podsunęła i stwierdziłam – czemu nie? Dobry romans obyczajowy nie jest zły ;)

Rosie Dunnie i Alex Stewart to przyjaciele od małego. Są niemal nierozłączni – w szkole siedzą razem, poza szkołą spędzają wspólnie czas. Od zawsze bawią się w swoim towarzystwie, które im w zupełności wystarcza. Ich przyjaźń staje pod znakiem zapytania, kiedy Alex musi przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych. Jednak pomimo odległości nic nie staje im na drodze i wciąż pielęgnują swoją przyjaźń, która zmienia się przez wiele lat i która przetrwa bardzo wiele…

„Love, Rosie” to nie jest typowa powieść narracyjna. To powieść napisana listami. Na początku ciężko się do tego przyzwyczaić, ale potem bardzo łatwo wchodzi się w ten rytm. Jedne listy są zabawne, inne przejmujące, jeszcze inne irytujące, że aż chce się bohaterkę czy bohatera udusić. Bardzo spodobał mi się taki styl, gdyż chyba pierwszy raz czytałam książkę napisaną w taki sposób. Kiedyś czytałam jeszcze coś na wzór czatów i SMS-ów, ale jakoś nie było to takie samo jak w „Love, Rosie”.

Zresztą w tej powieści czas biegnie dalej. Bohaterowie nie są wciąż w jednym wieku, ale wraz z rozwojem powieści dorastają, zmienia się ich pogląd na różne sprawy, dojrzewają emocjonalnie, zdobywają doświadczenie. Jest to bardzo ciekawe – móc zaobserwować zmiany zachodzące w bohaterach, które czasem ciężko dostrzec czytając powieść, która nie posuwa się aż tak bardzo w czasie (no chyba, że to jakaś seria). Tutaj spokojnie obserwujemy bieg wydarzeń, a czasem przychodzi też wiele refleksji na pewne tematy.

Samo zakończenie nie było dla mnie zaskoczeniem, aczkolwiek w środku powieści zdarzyło się wiele wątków, które mnie zaskoczyły, zadziwiły… i to sprawiło, że czytanie było przyjemne. Niemniej, polecam książkę wszystkim, którzy choć trochę lubią romanse, ale i obyczajówki. Miło odprężyć się przy takiej książce ;)

Autor książki: Cecelia Ahern
Tytuł książki: Love, Rosie
Tytuł oryginalny: Where Rainbows End | Love, Rosie | Rosie Dunne
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Joanna Grabarek
Liczba stron: 512
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2004
Rok pierwszego polskiego wydania: 2006

Sprawdź także: