Książka

„Kto to być może o tej porze?” – Lemony Snicket

kto-to-byc-moze-o-tej-porze-b-iext35326220PRZEMEK:

Jeżeli słyszeliście kiedykolwiek o Lemonym Snickecie to najpewniej za sprawą jego trzynastotomowej „Serii Niefortunnych Zdarzeń” lub filmu pod tym samym tytułem, będącego ekranizacją pierwszych trzech części serii. Film widziałem, książek za młodu przeczytałem 10 (ostatnich trzech nie mogłem „ustrzelić” w osiedlowej bibliotece)… ale nie o tym mowa. Otóż ów autor stworzył także inny cykl, zatytułowany „Seria Niewłaściwych Pytań”, a dziś mam dla Was recenzję pierwszego tomu.

Głównym bohaterem jest niemal 13-letni… Lemony Snicket. Rodzice posyłają go właśnie pociągiem do szkoły, jednak chłopak zostaje pilnie wezwany do wykonania tajnej misji pod okiem swojej mistrzyni S. Teodory Markson. Brzmi tajemniczo (zwłaszcza to „es”) – i tak zaczyna się nietypowa przygoda, w której wir zostajemy wciągnięci.

Trafiamy do mieściny o oryginalnej nazwie Splamione Nadmorskie, leżącej poza Miastem. Dość szybko dowiadujemy się, że celem naszej misji jest odnalezienie wykonanej z czarnego, lśniącego drewna figurki, przedstawiającej Bombinującą Bestię. I choć zadanie wydaje się chwilami trudne, a chwilami naprawdę banalne, to z powodu serii mniej lub bardziej właściwych pytań cała misja może przyjąć nieoczekiwany obrót.

Przyznam szczerze, że tę powieść Snicketa czyta się naprawdę szybko i lekko, ale zarazem ciekawie. Młodzi czytelnicy otrzymują bowiem okraszoną humorem i nietypowymi zagraniami historię kryminalno-detektywistyczną, która poza głównym wątkiem posiada też kilka pobocznych. O ile jednak sprawa Bombinującej Bestii znajduje swój finisz w tym tomie, o tyle pozostałe prowadzą nas do kolejnych części serii.

Co będzie dalej ze Snicketem? Jakie kolejne misje otrzyma, a jakie narzuci sobie sam? Ja jestem bardzo ciekaw i biorę się za wypatrywanie w księgarni kontynuacji (niestety, po angielsku: Egmont wydał w 2014 pierwszy tom i na tym się skończyło) – a Was, w ramach odskoczni od trudniejszych lektur, chciałbym wysłać do Splamionych Nadmorskich ;)

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Lemony Snicket
Tytuł książki: Kto to być może o tej porze?
Tytuł oryginalny: All The Wrong Questions: Who Could That Be at This Hour?
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jolanta Kozak
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, Młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: