Książka

„Kosogłos” – Suzanne Collins

kosoglosAGNIESZKA:

Teraz, kiedy o filmie jest bardzo głośno ze względu na premierę drugiej części, prawdopodobnie ciężko będzie mi się przebić z recenzją, ale mam nadzieję, że choć chwilę ktoś z Was poświęci na zapoznanie się z moją opinią o książce.

Katniss zostaje porwana z areny Igrzysk Śmierci do dystryktu 13-tego, który rzekomo – jak głosił Kapitol – miał już nie istnieć. To właśnie tutaj ludzie buntują sie na to, co się dzieje w Kapitolu, a sama Katniss staje się symbolem rewolucji – tytułowym Kosogłosem. Rodzina i znajomi Katniss namawiają ją do tego, by wałczyła z Kapitolem. Musi ona wybrać: czy to, że inni pokładają w niej wiarę sprawi, że poradzi sobie z tym, co ją czeka, kiedy oficjalnie zbuntuje się władzom? Ciężko jednoznacznie streścić tę książkę, nie zdradzając ważnych szczegółów, dlatego po prostu zaznaczę, że kto zapoznał się z poprzednimi częściami tej trylogii lub choćby ma taki zamiar – gorąco polecam lekturę! Nie zanudzicie się, a na pewno wiele was zaskoczy.

Jest to ostatnia część, z racji czego przeżywałam silny kryzys czytając, ponieważ za każdym razem, kiedy kończę trylogię mam taki niedosyt, że można to było bardziej rozbudować – co powoduje, że potem przeciągam czytanie tej ostatniej części, byleby się później skończyła. Czy to dobrze, czy źle? No, na pewno w tym czasie przeczytam mniej książek – ale co kto lubi. :P Nie jest to część trylogii, która podobała mi się najbardziej, bo z tych trzech zdecydowanie wybieram „W pierścieniu ognia”, aczkolwiek i tak była ona wysoko ponad przeciętnością.

Z kolei wszystkim fanom kina polecam wersje kinowe w dwóch częściach. Niedawno byłam na najnowszej – efekty specjalne zapierają dech w piersiach, a podejrzewam że wersja 3D (sama byłam na 2D) jest jeszcze bardziej efektowna ;)

Autor książki: Suzanne Collins
Tytuł książki: Kosogłos
Tytuł oryginalny: Mockingjay
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Małgorzata Hesko-Kłodzińska, Piotr Budkiewicz
Liczba stron: 376
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Sprawdź także: