Książka

„Koronkowa robota” – Pierre Lemaitre

Koronkowa_robota_okladkaMam takie wrażenie (zresztą nie tylko ja), że każdy miłośnik literatury marzy o napisaniu książki. A już najlepiej, gdyby powstałe w ten sposób dzieło było książką o książkach. Bookcepcja taka. Szczyt szczytów. I właśnie to wzniesienie, Kilimandżaro literatury, zdobył Pierre Lemaitre ze swoją „Koronkową robotą”.

Komisarz Camille Verhoeven dostaje sprawę nietypowego morderstwa w Courbevoie. Znaleziono dwie zmasakrowane, młode kobiety, zaś w pomieszczeniu, w którym odbyła się ich rzeź, sprawca zostawił na ścianie wykonany krwią napis „WRÓCIŁEM” oraz odcisnął ślad palca w taki sposób, by wyraźne były wszystkie linie papilarne. Jak można się domyślić – właściciel odcisku nigdy nie był notowany.

Wkrótce Verhoeven odkrywa powiązanie z jedną ze starszych spraw. Co więcej, nawiązuje listowny kontakt z mordercą. Kim on jest? Jakim kluczem się kieruje i do czego zmierza? Tego Camille nie wie, wie natomiast, że śledztwo pochłania sporo jego czasu i życia. Może nawet za dużo, bowiem żona komisarza jest w ciąży. Czy można pogodzić obowiązki służbowe z tymi rodzinnymi, gdy morderca jest wciąż na wolności?

Pierre Lemaitre prowadza nas w mroczny świat fanatyzmu i literatury, która – oprócz wiadomego pożytku – może też nieść za sobą niewyobrażalne szkody. Kiedy bowiem Verhoeven odkrywa, że morderca odwzorowuje śmierć z różnych przeczytanych przez siebie kryminałów, świat w pewnym sensie staje na głowie. A potem przeżywa kolejny kataklizm, gdy policja odkrywa kolejną prawdę o psychopatycznym mordercy.

„Koronkowa robota” to kryminał nieuzinkowy, oryginalny. Nie byłbym jednak tak pochopny we wnioskach, jak cytowany na okładce Zygmunt Miłoszewski, którego zdaniem:

Nie ma dziś w europejskiej literaturze lepszych kryminałów niż te, które pisze Pierre Lemaitre.

Owszem, trzeba zauważyć, że francuski pisarz zauważalnie ubarwia rynek zdominowany przez Skandynawię, ale nie zapominajmy, że depczą im po piętach Polacy….

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu MUZA S.A..

Autor książki: Pierre Lemaitre
Tytuł książki: Koronkowa robota
Tytuł oryginalny: Travail soigné
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Joanna Polachowska
Liczba stron: 416
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2006
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: