Książka

„Karlsson z Dachu lata znów” – Astrid Lindgren

karlssonMoże byłem (jestem?) dziwnym dzieckiem, ale nigdy nie miałem wymyślonego przyjaciela. Serio! Może to kwestia tego, że nie pisałem też „Mój drogi pamiętniczku!” i tak dalej. Generalnie jednak dzieci często wymyślają sobie towarzyszy przygód – i podobnie myśleli rodzice Braciszka, gdy opowiadał im o Karlssonie z Dachu. Aż w końcu sami go zobaczyli w pełnej okazałości…

„Karlsson z Dachu lata znów” to – jak pośrednio sugeruje tytuł – drugi już tom opowiadający o tym małym, psotnym człowieczku ze śmigłem na plecach, mieszkającym na dachu domu państwa Svantessonów oraz ich dzieci: Bossego, Bettan i Braciszka. Mali czytelnicy (sugerowany wiek dziecka to 6+) po raz kolejny zatem mają okazję trafić w świat figli i psot. Co ich czeka tym razem?

Sprzątanie, pieczenie bułeczek, zabawa w duchy, gonito po mieszkaniu… Brzmi zwyczajnie? Zapewniam Was, że Karlssonem codzienne zadania tak mocno odbiegają od normy, że to nieporozumienie ;) zdziwicie się, co potrafi przyjśc temu nicponiowi do głowy i jaki to będzie miało wpływ na Braciszka i innych domowników.

I choć mnie, staremu koniowi, Karlsson z początku wydał się strasznie arogancki, pyskaty i przemądrzały, to w trakcie lektury trudno nie nabyć do niego sympatii. Bywa dokuczliwy (właściwiej byłoby rzec: bywa niedokuczliwy), ale potrafi często wywoływać swoim zachowaniem uśmiech na ustach czytelnika. A scena z konsumpcją gulikapu trafia do moich ulubionych, tuż po „skepowej” w książce „Kometa nad Doliną Muminków” ;)

Ta krótka, zabawna książeczka z pewnością rozweseli Was niejednego wieczora – czytając całą rodziną codziennie po rozdziale przed zaśnięciem, macie zagwarantowane półtorej tygodnia śmiechu na dobranoc ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Autor książki: Astrid Lindgren
Tytuł książki: Karlsson z Dachu lata znów
Tytuł oryginalny: Karlsson på taket flyger igen
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Anna Węgleńska
Liczba stron: 252
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1962
Rok pierwszego polskiego wydania: 1996

Sprawdź także: