Książka

„Kamieniarz” – Camilla Läckberg

Kamieniarz_Camilla-Lackberg,images_big,27,978-83-7554-507-4Pod koniec ubiegłego roku Erika Falck i Patrik Hedström raz jeszcze namówili mnie na podróż do Fjällbacki. Podobnie i tym razem na początku powieści na pierwszy plan wysuwa się dziecko, ale w zupełnie innych okolicznościach.

Lokalny poławiacz homarów znajduje w wodzie ciało dziewczynki. Na miejsce przybywa ekipa dochodzeniowa policji na czele z Patrikiem, który na (nie)szczęście rozpoznaje dziecko. Okazuje się, że to Sara – córka najlepszej przyjaciółki Eriki. Wkrótce na jaw wychodzi zaskakujący fakt – dziewczynka nie utopiła się przypadkiem, tylko ktoś jej „pomógł” odejść z tego świata. Ale kto byłby do tego zdolny? I dlaczego zależało mu (lub jej?) na śmierci dziecka?

Równolegle poznajemy toczącą się kilkadziesiąt lat wcześniej historię tytułowego kamieniarza. Co ma on wspólnego z wydarzeniami dziejącymi się obecnie? Jak łatwo się domyślić – wiele, choć historia tu i ówdzie robi się nieco zawiła.

Camilla Läckberg tym razem w swej powieści nie tylko edukuje (zwłaszcza na temat pewnej choroby), ale i ukazuje czytelnikom całe spektrum kobiecych zachowań. Znajdziemy tu kobiety, które lubią stawiać na swoim, ale też uległe; niezdecydowane, ale i pewne swego; odważne i tchórzliwe; opiekuńcze i „niematczyne”… Autorka rewelacyjnie odwzorowała całą paletę barw, tym samym dodając niesamowitego kolorytu małej, niepozornej Fjällbace.

To natomiast sprawia, że książka stanowi jakoby „żywy portret” regionu, w którym toczy się akcja, dzięki czemu czyta się baaaardzo przyjemnie. Gorąco zachęcam do samodzielnego przekonania się o skuteczności tej skandynawskiej, kolorowej magii ;)

Autor książki: Camilla Läckberg
Tytuł książki: Kamieniarz
Tytuł oryginalny: Stenhuggaren
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Inga Sawicka
Liczba stron: 536
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Sprawdź także: