Książka

„Kamerdyner: Świadek historii” – Wil Haygood

kamerdynerDość głośno było rok temu o filmie „Kamerdyner” w reżyserii Lee Danielsa. Przedstawiona w nim historia czarnoskórego kamerdynera z Białego Domu chwyciła za serca wiele osób. Nie wszyscy są jednak świadomi, że filmowy Cecil Gaines miał swojego realnego odpowiednika, Eugene’a Allena.

W swojej książce Wil Haygood – publicysta, a zarazem współproducent filmu – opowiada najpierw o swoim spotkaniu z Allenem, o rozmowach, jakie z nim przeprowadził, by tuż po wyborze Baracka Obamy na kolejnego prezydenta USA opublikować artykuł o walce czarnoskórych o pełnię praw i godne życie. Poznajemy Eugene’a jako pełnego optymizmu, miłego starca, który służył ośmiu prezydentom i był świadkiem przemian historycznych, bardzo ważnych dla osób o ciemnej karnacji.

W dalszej części książki Haygood opowiada o swoim udziale w kręceniu filmu na podstawie artykułu, jaki napisał. Nie są to jednak czcze przechwałki, ale równocześnie próba usytuowania czarnoskórych postaci w historii kinematografii – aktorów i reżyserów, znanych i zapomnianych przez szerszą publiczność.

Dopełnieniem książki jest portret pięciu prezydentów USA: Eisenhowera, Kennedy’ego, Johnsona, Nixona oraz Reagana, zaprezentowanych na tle budującej się za ich kadencji tożsamości czarnoskórych w Ameryce i na świecie.

Książka krótka, ale niezwykle interesująca, stanowi ciekawą lekturę. Warto ją potraktować jako posłowie do filmu Lee Danielsa, a zarazem podsumowanie faktów dotyczących losu Afroamerykanów i historii segregacji rasowej w Stanach.

Autor książki: Wil Haygood
Tytuł książki: Kamerdyner: Świadek historii
Tytuł oryginalny: The Butler: A Witness to History
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Aleksandra Ambros
Liczba stron: 184
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Reportaż/zbiór reportaży
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2013

Sprawdź także: