Książka, Polecane

„Jomswiking. Czas ognia i żelaza” – Bjørn Andreas Bull-Hansen

Nie tak dawno czytałem i recenzowałem „Osadników z Catanu” Rebecki Gablé, którzy swoją fabułą przenieśli mnie w czasy wikińskich wypraw. Do dziś pamiętam, jak fascynującą lektura okazała się wykreowana przez nią historia. Kiedy zatem dowiedziałem się o nowości wydawniczej na rynku w postaci „ceglastego” pierwszego tomu serii „Jomswiking”, nie mogłem obok tej książki przejść obojętnie. Nie byłem jednak świadom tego, że owe 688 stron przyjdzie mi czytać przez bity miesiąc. I to nie dlatego, że książka jest nudna, o nie, nie!

„Czas ognia i żelaza” stanowi pierwszy tom sagi „Jomswiking”, opowiadającej historię nastoletniego Torsteina, syna Tormoda, którego los wybrał sobie chyba celowo do pastwienia się. Pewnego dnia wioska, w której mieszkają, zostaje zaatakowana. Tormod ginie, a Torstein trafia do niewoli i zostaje sprzedany szkutnikowi. Nieoczekiwanie chłopak pewnego razu podejmuje decyzję o ucieczce, by odnaleźć zaginionego brata.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Jeśli myślicie, że to ciągnąca się przez kilkaset stron historia chłystka, który szuka swojego miejsca – jesteście w wielkim błędzie. Nasz bohater, choć na początku powieści jest zaledwie dwunastolatkiem, nierzadko musi wykazywać się niesamowitą odwagą, która pcha go w różne strony mniej lub bardziej znanego mu skrawka świata. Co jednak najistotniejsze, losy Torsteina ściśle wiążą się z walką o władanie północą pomiędzy takimi władcami, jak Sven Widłobrody czy Olaf Tryggvason. Tam, gdzie inni walczą o panowanie nad lądami i wodami, były niewolnik, dezerter, sierota i szkutnik próbuje odnaleźć swoje miejsce na tym świecie.

Z jednej strony ubolewam, że tak długo zajęła mi lektura książki – po prostu natłok innych spraw wpłynął na to, że czasu na lekturę zbyt wiele nie było. Z drugiej jednak: paradoksalnie, cieszę się, że przez tak długi czas przyszło mi obcować z Torsteinem i towarzyszyć mu w przygodach. Teraz pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, że kolejny tom sagi pojawi się jak najszybciej… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca.

➡ „Jomswiking. Czas ognia i żelaza” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Bjørn Andreas Bull-Hansen
Tytuł książki: Jomswiking. Czas ognia i żelaza
Tytuł oryginalny: omsviking
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Katarzyna Michniewicz-Veisland, Maria Sibińska
Liczba stron: 688
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2019

Sprawdź także: