Książka

„Jak działa szczęście. Klucz do radości w pracy i w życiu” – Srikumar Rao

jadzszMuszę przyznać, że tytuł tej książki już od dawna mnie intrygował. Trudno nam przecież jakoś jednoznacznie zdefiniować, czym jest szczęście, prawda? A co dopiero ustalić, jak ono działa i opisać ów mechanizm tak, by brzmiał uniwersalnie dla wszystkich. Tymczasem dr Srikumar Rao podjął się tego zadania, czego efektem jest niniejsza książka.

Ten podzielony na 35 rozdziałów (czy też kroków) poradnik, okraszony licznymi anegdotami i opowieściami, mającymi zobrazować pewne zjawiska, ma na celu wprowadzenie nas na właściwe tory. Innymi słowy – każdy kolejny rozdział przybliża nas do znalezienia owego klucza, który da nam radość życia, pracy i czegokolwiek jeszcze zechcemy. No, to tyle w teorii. Bo praktyka w moim wykonaniu wyglądała zupeeełnie inaczej.

Już na starcie autor przestrzega, by nie czytać tej książki od deski do deski. Cóż – nie posłuchałem ;) Pdzez część „kroków” niemal przebiegłem – wydawały się oczywiste lub nic nowego nie wnosiły (lub też tego nie dostrzegłem). Niektóre rozdziały wymagają głębszego zastanowienia się nad omawianą w nich treścią – i okej, jest to dla mnie jak najbardziej zrozumiałe. Ale co z tymi (wieloma!), które mimo głębokich rozkmin dalej uważam za abstrakcję lub potoczną „czarną magię”?

Nie twierdzę, że ta książka jest zła – bardziej jestem zdania, że Srikumar Rao napchał w nią za dużo teorii, filozofii i wydumanych pomysłów, przez co traci ona w oczach czytelnika, który zaczyna się już po paru rozdziałach gubić w tym, co czyta. Z prostego poradnika robi się wkrótce zawiła instrukcja, którą nie wiadomo, jak odczytywać. I remedium widzę tylko jedno – no, właściwie dwa: albo czytać wybiórczo wybrane rozdziały (tylko skąd wiedzieć, które?), albo… po prostu odpuścić.

Bo, paradoksalnie, szczęścia w tej książce nie znajdziecie…

Autor książki: Srikumar S. Rao
Tytuł książki: Jak działa szczęście. Klucz do radości w pracy i w życiu
Tytuł oryginalny: Happiness at Work: Be Resilient, Motivated, and Successful – No Matter What
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Joanna Sugiero
Liczba stron: 224
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego polskiego wydania: 2014

Sprawdź także: