Książka

„Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec” – Jan Wróbel

wrobelMam ten głupi (a może i nie taki głupi?) nawyk, że czasem widzę po prostu ciekawy tytuł książki, nietypową okładkę, i już wiem, że chętnie przeczytam. I nawet nie zamierzam sprawdzać, o czym jest książka! W większości przypadków na szczęście historia ma happy end i dość przyjemnie mi się czyta dane dzieło. Tym razem, patrząc po tytule i okładce dość szybko uznałem, że książka będzie pełna anegdot i typowych dowcipów o Polaku, Rusku i Niemcu. Cóż, musielibyście widzieć moje zaskoczenie…

Pozytywne, oczywiście. Jan Wróbel – człowiek orkiestra (pojawia się w radio, TV, na łamach prasy, a także na licealnym korytarzu jako nauczyciel historii) – w zabawny, a zarazem niezwykle pouczający sposób kreśli przed młodym czytelnikiem historię Polski z przymrużeniem oka. Z niesamowitą lekkością prezentuje kilkanaście „psujstw” – sytuacji historycznych, w których Polacy psuli plany swoim sąsiadom. Poczynając zatem od Dymitriady, potopu szwedzkiego czy insurekcji kościuszkowskiej, nabywamy wiedzę o wydarzeniach minionych aż do czasów współczesnych , kiedy to Polacy „popsuli komunizm i uwolnili z kajdan pół Europy (i całą Polskę)”.

Przyznam szczerze – gdyby wprowadzić tę książkę jako obowiązkową lekturę w szkole średniej, młodzież może chętniej garnęłaby się do poznawania historii naszego państwa. Napisana w przystępny sposób, bogata w zrozumiałe dla młodzieży obrazowanie wydarzeń za pośrednictwem m.in. fikcyjnych rozmów na forach dyskusyjnych, facebookowego profilu Stanisława Augusta Poniatowskiego, memów oraz „blogów”-kronik dawnych historyków, a także komiksów, przeplatających tu i ówdzie treść. Trzeba przyznać, że autor „odrobił lekcje” z przygotowania się do rozmów z młodzieżą – wie, jak do nich przemówić i nie waha się stosować tej wiedzy na kartach książki.

Nie ma jednak znaczenia, czy skończyliśmy lat 15, 25, 55 czy więcej – historię swojego państwa warto znać zawsze, a sposób jej opowiedzenia przez Jana Wróbla powinien przypaść do gustu także starszym i poważniejszym czytelnikom. Co więcej, w sierpniu na rynku pojawi się kolejny tom: „Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza”. Ja już nie mogę się doczekać lektury! :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Jan Wróbel
Tytuł książki: Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec…: Czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Esej
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: