Książka

„Historia Adeli” – Magdalena Knedler

historia-adeli-w-iext50637605PRZEMEK:

Minimalistyczna okładka, intrygujący opis książki, znana autorka – to chyba wystarczające powody, by dać się skusić i poznać tytułową historię Adeli – kobiety równie nietypowej, jak jej imię.

➡ „Historia Adeli” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Włoska Sperlonga. Morze, domek na skale, urocze widoki, sympatyczni ludzie, kawiarnio-księgarnia będąca własnym biznesem – to życie, o którym wielu z nas w ten c y zbliżony sposób skrycie (a może i otwarcie?) marzy. Nasz europejski sen, lokalny kuzyn oklepanego już na Zachodzie „american dream”. Wydawać by się mogło, że to idealne miejsce i pomysł na spędzenie całego życia.

Adela Henert jest jednak innego zdania. Księgarnio-kawiarnię sprzedaje, pakuje się w dwie walizki i bogatą li tylko w owe toboły, długi warkocz i bagaż własnych doświadczeń po latach „na obczyźnie” wraca do rodzinnego Wrocławia. Jest sroga zima, która najpewniej nie tylko drogowców daje się we znaki – klimat zupełnie odmienny od tego, do którego ostatnimi laty naszą bohaterka przywykła – a jednak Adela H. za swoją wrocławską misję obiera chęć czynienia jednej drobnej rzeczy. Dla innych. Nie się, co w ten sposób może osiągnąć…

Przez długi czas uwielbiałem w twórczości Magdaleny Knedler jej trylogię kryminalną, uznając ją za jedne z lepszych dzieł autorki. Prawda jest jednak taka, że Magda z każdą kolejną powieścią stawia sobie poprzeczkę coraz wyżej, a potem bierze solidny rozbieg i pokonuje przeszkody. Naprawdę, z książki na książkę możemy podziwiać rozwój jej pisarskiego rzemiosła.

➡ „Historia Adeli” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

I tak, jak obyczajowa „Dziewczyna z daleka” zrobiła na mnie duże wrażenie, tak „Historię Adeli” mogę z czystym sumieniem określić jako najmocniejszą, a zarazem zdecydowanie najlepszą powieść Magdaleny Knedler wydaną do tej pory. Co więcej Nie jestem w tej opinii osamotniony, a przynajmniej takie są wyniki przeprowadzonej przeze mnie miniankiety podczas Targów Książki w Krakowie. To chyba jedyna książka przeczytana przeze mnie w tym roku, przy której się autentycznie wzruszyłem… w pełnym przedziale pociągu.

Oryginalna bohaterka, historia skrytka w przeszłości, odkupienie, którego pragnienie tkwi głęboko w bohaterach. Życie, którego scenariusze nieustannie potrafią zaskakiwać… Sięgnijcie po „Historię Adeli” i odkryjcie sami, jaką opowieść niesie ze sobą żywot Adeli Henert. Gorąco polecam, obowiązkowo z paczką chusteczek w pogotowiu.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Novae Res.

„Historia Adeli” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Magdalena Knedler
Tytuł książki: Historia Adeli
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 408
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Społęczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: