Książka

„Harry Potter i czara ognia” – Joanne K. Rowling

czaraogniaAGNIESZKA:

Dzisiaj dość sceptycznie powrócimy do Harry’ego Pottera i jego przygód. Sceptycznie? Ano dlatego, że to moja najmniej ulubiona książka (film zresztą też). Dlatego patrzę też na tę część z dużą dozą krytyki. Przepraszam więc z góry z całego serca zagorzałych fanów tej części.

Co słychać u Harry’ego? Ano wybiera się on na wielki mecz Quidditcha z Weasleyami. Niestety, na meczu pojawiają się Śmierciożercy – byli zwolennicy Lorda Voldemorta. Impreza zostaje przerwana, a na niebie widnieje mroczny znak. Czy to oznacza że Voldemort wrócił? W Hogwarcie, do którego po wakacjach wszyscy wracają z powrotem, postanowiono natomiast zorganizować Turniej Trójmagiczny. Przyjeżdżają uczniowie z innych szkół – z Bułgarii i Francji. Jakby tego było mało – zamiast trzech uczestników turnieju, tytułowa czara ognia wypluwa jeszcze karteczkę z imieniem Harry’ego. Kto maczał w tym palce?

Nie wiem czemu, ale oprócz samego turnieju ta część wydaje mi się taka… dzika. Najpierw cośtam dzieje się na meczu, potem nagle zmiana klimatu, sielanka, przelotny romansik. Szczerze mówiąc – byłam zaskoczona czytając i obawiałam się, że jakość spada. Na szczęście kolejne części rozwiały moje wątpliwości, dlatego skończę może optymistycznym akcentem, że pomimo tego, jak bardzo byłam tą książką rozczarowana, to i tak nie straciłam chęci do czytania kolejnych książek z serii.

Moim zdaniem film namieszał jeszcze bardziej, a Daniel Radcliffe wyglądał jak jakaś biedna sierotka (ogólnie nic nie mam do aktora, ale w ekranizacji tej części definitywnie mnie irytował). No, ale kto chce zaspokoić swoją ciekawość, z pewnością powinien obejrzeć ;)

Autor książki: Joanne K. Rowling
Tytuł książki: Harry Potter i czara ognia
Tytuł oryginalny: Harry Potter and the Goblet of Fire
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Andrzej Polskowski
Liczba stron: 768
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2000
Rok pierwszego polskiego wydania: 2001

Sprawdź także: