Książka

„Gregor i Niedokończona Przepowiednia” – Suzanne Collins

gregor1Suzanne Collins niewątpliwie kojarzy się Wam z trylogią, która przyniosła jej rozgłos. Tymczasem mało kto wie, że ta autorka zadebiutowała inną, pięciotomową serią, zwaną „Kronikami Podziemia”. Opisywany dziś przeze mnie „Gregor i Niedokończona Przepowiednia” to zatem pierwszy tom i debiut literacki Collins.

Co się pierwsze rzuca w oczy, to główni bohaterowie: 11-letni Gregor i jego 2-letnia siostra Margaret, zwana Botką. Jedenastolatek! Co więcej – gra na saksofonie i… biega! Już po tej informacji wiedziałem, że ta książka mi się spodoba, skoro szerzy takie wartości. No, ale przejdźmy do rzeczy.

Otóż Botka i Gregor pewnego dnia przypadkiem odkrywają w swej piwnicy przejście do innego świata – Podziemia, gdzie mieszkają szczury, karaluchy, pająki, nietoperze i… ludzie. Bladzi, ale jednak ludzie, żyjący w zgodzie z nietoperzami i pragnący pokoju z innymi gatunkami.

Przybycie Gregora uznawane jest przez miejscowych za początek spełniania się tytułowej Niedokończonej Przepowiedni, która – choć jej treść jest wszystkim dobrze znana – traci w pewnym momencie sens i nikt nie wie, co tak naprawdę oznacza. Pewne jest, że chłopak – jako Wojownik – ma wyruszyć do walki o życie Podziemnych na czele przedstawicieli różnych gatunków. Gregor zdecydowanie nie widzi się w tejże roli, jednak decyduje się podjąć grę, gdy na jaw wychodzą pewne fakty dotyczące jego zaginionego ojca.

Gdybym chciał bardzo „po łebkach” (a zarazem niestety nieco krzywdząco) wskazać porównania do innych dzieł, rzekłbym, że mamy wyprawę jak we „Władcy Pierścieni” i chłopca-bohatera z przepowiednią niczym Harry Potter. Ale to zupełnie nie tak – „Kroniki Podziemia” stanowią całkiem nową jakość – brakuje tu magii, czarów, nieznanych stworzeń. Jest po prostu świat pod ziemią, pełen ludzi, zwierząt i przedmiotów. Ale za to jaki świat!

Gorąvo polecam Wam wyprawę do Podziemia. Dodam jeszcze tylko, że książka została wzbogacona także o wywiad z autorką, ciekawostki na temat występujących w niej zwierząt i kilka innych dodatków. Jakich? Sprawdźcie sami :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu IUVI.

Autor książki: Suzanne Collins
Tytuł książki: Gregor i Niedokończona Przepowiednia
Tytuł oryginalny: Gregor the Overlander. Book One of The Underworld Chronicles
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Dorota Dziewońska
Liczba stron: 368
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2003
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: