Książka

„Góra bezprawia” – John Grisham

gorabezprawiaJohn Grisham od daaaawna jest jednym z moich ulubionych pisarzy, o czym już zresztą wspominałem. Recenzowałem już jego „Klienta” oraz „Raport pelikana” i „Kancelarię” – ale od dłuższego czasu nie sięgałem po kolejne pozycje tego autora. Postanowiłem to zmienić wraz z premiera jego najnowszej książki – „Góra bezprawia” i muszę przyznać, że to był dobry wybór.

Czasy Wielkiego Kryzysu, upada bank Lehman Brothers. Z tego powodu w wielu korporacjach dochodzi do cięć etatów, skutkiem czego wielu pracowników trafia momentalnie na bruk. Młoda adwokatka – Samantha Kofer – by zachować swoje ubezpieczenie społeczne, decyduje się na podjęcie bezpłatnego stażu w Górskiej Klinice Pomocy Prawnej w miejscowości Brady.

Po raz pierwszy od rozpoczęcia swej wieloletniej kariery prawniczej, Samantha ma do czynienia z prawdziwymi klientami i ich realnymi problemami – przede wszystkim z miejscowymi górnikami, chorującymi na pylicę. Właściciele lokalnych kopalni odkrywkowych robią co mogą, by odmawiać należnych im zasiłków. O prawa górników walczy także miejscowy prawnik – Donovan. Szykuje się spory proces o wielomilionowe odszkodowanie…

Cóż – książkę można streścić w czterech słowach: GRISHAM NADAL W FORMIE! Ci z Was, którzy uwielbiają pióro tego autora, z pewnością będą zadowoleni. Lektura z każdą kolejną stroną coraz bardziej wciąga, mimo że temat kopalni odkrywkowych sam z siebie do interesujących może nie należy. Grisham doskonale rysuje przed nami postać prawniczki, która do tej pory stała po zupełnie innej stronie barykady i nie spotykałą się ze swoimi klientami. Tymczasem ma do czynienia z osobami z różnych warstw społecznych, dotkniętymi masą różnorakich problemów – przemoc domowa, narkotyki, do tego śmiertelna pylica.

Gdybyście się zastanawiali zatem, czy warto – bierzcie nawet w ciemno. Nazwisko Grishama nadal świadczy o jakości :)

Autor książki: John Grisham
Tytuł książki: Góra bezprawia
Tytuł oryginalny: Gray Mountain
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Lech Z. Żołędziowski
Liczba stron: 480
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: