Książka

„Fatum” – Michał Larek

Michał-Larek_300-dpi-rgbPRZEMEK:

Trzeci już tom zapowiadanego na dziesięć tomów cyklu „Dekada” nie miał szans na zagrzanie długo miejsca na czytelniczym stosiku. Gdy tylko udało mi się nieco przemodelować harmonogram publikacji na stronie, by dać pierwszeństwo powieści Michała Larka, natychmiast zabrałem się do lektury.

➡ „Fatum” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Marzec 1993. Dochodzi do napadu na konwój z pieniędzmi. Ginie nie tylko kilka miliardów złotych, ale i nie ma śladu po młodej kasjerce. Media okrzykują wydarzenie „napadem stulecia”, policjanci mają wrażenie, że zostali bohaterami filmu akcji, jakiego nie powstydziłby się Zachód.

Kiedy zostaje znalezione ciało porwanej z pieniędzmi kobiety, kończy się dyskretna zabawa w ciuciubabkę. Pora na prawdziwe polowanie na przestępców: złodziei, uprowadzaczy, gwałcicieli i morderców. Nie ma wątpliwości, że policja zrobi wszystko, by zatrzymać sprawców, choć służbowe naciski ze strony „góry” nie ułatwiają śledczym zadania.

Zanim podzielę się wrażeniami, zacznę od… przestrogi. Po raz kolejny bowiem utwierdziłem się w przekonaniu, że po książki należy sięgać BEZ CZYTANIA OPISU NA OKŁADCE. Dlaczego? Znajduje się tam mocny spoiler wydarzenia ze strony… 333. Tak. Na 448 stron całości. Ot, pokrótce o książce i nagle info o czymś, co ma miejsce w 3/4 fabuły. Tak się nie robi… :(

➡ „Fatum” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Przechodząc do owej fabuły – Michał Larek tym razem serwuje czytelnikom iście hollywoodzką opowieść o napadzie (niemalże) idealnym. Co najlepsze, nie jest to stuprocentowy wymysł autora – historia oparta jest bowiem na faktach, a ściślej na mającym miejsce w sierpniu 1993 roku napadzie na konwój z pieniędzmi ze Swarzędzkiej Fabryki Mebli. Tyle, że Michał nie tylko podkoloryzował i udramatyzował to wydarzenie, ale tez zaadaptował w taki sposób, by przy okazji wpisywało nam się w wątki poboczne znane z poprzednich części „Dekady”.

„Fatum” wciąga od pierwszych stron już samą sprawą napadu, ale nie tylko ona stanowi atut tej powieści. Kontynuacja historii Kozaka i Grandowskiego, prywatne relacje funkcjonariuszy – to wszystko wstrząśnięte i niemieszane ;) stanowi uzależniającą mieszankę, po którą bez wątpienia sięgnąłby wspomniany parokrotnie w tekście James Bond, by w przerwie między zadaniami nie doprowadzić do spadku adrenaliny w organizmie ;)

Jeśli zatem szukacie książki, której fabuła Was nie tylko porwie, ale i przyprawi o szybsze bicie serca, lekarstwo o nazwie „Fatum” znajdziecie w dobrych aptekach… yyy, księgarniach, znaczy się ;)

Premiera książki: 17.10.2018
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

„Fatum” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Michał Larek
Tytuł książki: Fatum
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 448
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018

Sprawdź także: