Książka

„Doktor Proktor i proszek pierdzioszek” – Jo Nesbø

dp1Oj, długo polowałem na serię „Nesbø dzieciom” ciekaw, co twórca kryminałów z Harrym Hole przygotował dla młodszych miłośników książek. Kiedy zatem w osiedlowej bibliotece Basia wypatrzyła pierwszy tom, bez wahania pożyczyłem od razu wszystkie cztery, wchodzące w skład serii.

Na ulicę Armatnią w Oslo, gdzie mieszka Lisa, na kilka dni przed narodowym świętem 17 maja wprowadza się nowa rodzina. Sąsiadem dziewczyny zostaje Bulek – nietypowy, dość niski chłopiec, o dość wysokim ilorazie inteligencji oraz poziomie wykorzystywania swojego mózgu. Niebawem oboje poznają jeszcze jednego, o wiele bardziej ekscentrycznego sąsiada.

Jest nim tytułowy Doktor Proktor, zakręcony naukowiec, który wymyślił właśnie proszek na… prykanie. Ale nie powstrzymujący je, tylko wywołujący bezwonne odgłosy. Nie wie jednak, że wkrótce może paść ofiarą przestępstwa, a w sprawę zamieszane będą ponure lochy, kanały, szczury i… bezlitosna anakonda. Ale co mają one wspólnego z tytułowym Proszkiem Pierdzioszkiem?

Nesbø w nietypowy sposób trafia do młodych czytelników: ot, łączy w duet pomysłową Lisę i genialnego Bulka, dodając do ich duetu ambitnego, ale nieco fajtłapowatego Doktora – dorosłego. To świat, w którym bystre i sprytne dzieciaki są górą, na końcu zawsze czeka happy end, a z dorosłych (jak i z prykania) można się pośmiać, nieraz aż do bólu brzucha. To książka, która spodoba się dzieciom, choć dorosłym niekoniecznie. To wreszcie opowieść o tym, że dzieci to małe geniusze, tylko nie zawsze potrafimy dostrzec ich ukryte zdolności i talenty.

Autor książki: Jo Nesbø
Tytuł książki: Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek
Tytuł oryginalny: Doktor Proktors Prompepulver
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 216
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Sprawdź także: