Książka

„Cicha śmierć” – Ann Rule

3f2d19440ca243df9f39e4f0f84bcea7Wspominałem już kiedyś, że milym uczuciem jest dowiadywać się o książkach z innych książek. O Ann Rule usłyszałem w „Księżniczce z lodu” Camilli Läckberg i był to pierwszy raz, kiedy napotkałem to nazwisko. Gdy zatem buszowałem po poznańskim oddziale księgarni Tak Czytam i mój wzrok padł na ksiązkę tej autorki, po prostu musiałem ją przeczytać.

Trudno „Cichą śmierć” jakoś konkretnie zrecenzować. Nie dlatego, że słów brakuje – ogranicza je po prostu sam gatunek: true crime – prawdziwa zbrodnia. Ann Rule wprowadza czytelnika w historię kobiety, która popełniła samobójstwo lub została zamordowana – zależy kogo pytać o zdanie, tak wiele istnieje w tej kwestii wątpliwości.

Autorka najpierw dość ogólnie nakreśla samą sprawę i jej okoliczności, by następnie z chirurgiczną (czy raczej iście detektywistyczną) precyzją razem z czytelnikami uczestniczyć w działaniacj organów ścigania oraz rodziny Rondy Reynolds, próbując rozwikłać tę zagadkę.

Czy Ronda popełniła samobójstwo, strzelając do siebie? Czy to moze ktoś dokonał na niej egzekucji – a jeśli tak, to kto? Co robić, gdy dowody (lub ich brak) nie współgrają z wersją świadków? Jak było naprawdę? Te pytania, ale i wiele innych, pojawiają się od 16 grudnia 1998 roku i jeszcze kilka lat temu trudno było wskazać jednoznaczne odpowiedzi…

Książka Ann Rule trzyma w napięciu, ale i stanowi małe kompendium wiedzu na temat amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i jego (nie)funkcjonowania. Fani kryminałów powinni wyciągnąć z niej lekcję, jak zawile może wyglądać sprawa, jeśli ktokolwiek na jakimkolwiek etapie dopuści się jakichś zaniechań. I jeszcze jedno – jeśli nudzi Was wstęp tej książki, opisujący lokalizację i uroki miejsca akcji, pomińcie go. Nic nie stracicie, a nie wyrobicie sobie kiepskiego zdania – po tym przynudnawym opisie naprawdę zaczyna się robić coraz goręcej…

Recenzja książki jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Ann Rule
Tytuł książki: Cicha śmierć
Tytuł oryginalny: In the Still of the Night
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Katarzyna Gącerz
Liczba stron: 368
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011

Sprawdź także: