Książka

„Cela numer 17” – Dominik Dán

W swojej najnowszej powieści Dominik Dán dostarcza czytelnikowi nie jedną, a dwie sprawy do rozwiązania, co powoduje, że akcję obserwujemy dwu-, a właściwie trzytorowo.

Jest Wigilia Bożego Narodzenia. Richard Krauz siedzi przy stole z rodziną, kiedy – tak, zgadliście – zostaje przez telefon pilnie wezwany do morderstwa. Policjanci mimo świąt zabierają się niemal natychmiast za próbę znalezienia sprawcy.

Równolegle śledzimy opowieść o osadzonym w więzieniu Kamilu, skazanym za zabójstwo żony. Sam więzień twierdzi, że jest niewinny, zaczyna też prowadzić pamiętnik, w którym opisuje nie tylko więzienne realia, z jakimi ma styczność w tytułowej celi numer 17, ale i wspomina swoją młodość i czas spędzony u boku żony.

Sytuacja sprawia, że Richard zostaje zaciekawiony sprawą Kamila i… dalej musicie przeczytać sami ;)

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Co mi się bardzo podobało, to sposób poprowadzenia narracji – mimo tego, że akcja toczy się w trzech perspektywach czasowych, czytelnik nie ma najmniejszych trudności z bieżącym śledzeniem każdego z wątków. Dzięki temu może swobodnie przeskakiwać z miejsca w miejsce wraz z poszczególnymi bohaterami, a w głowie układać puzzle tej nietypowej, zaserwowanej przez Dominika Dána układanki.

Jedynym minusem jest fakt, że na następny tom przychodzi nam niestety poczekać ;) Po małym maratonie czytelniczym z pięcioma tomami cyklu z Richardem Krauzem na dobre wsiąknąłem w klimat serwowany przez autora, polubiłem się z wesołą słowacką ekipą z policji kryminalnej i chętnie spędziłbym z nimi jeszcze więcej czasu. I mam cichą nadzieję, że Wy także ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

➡ „Cela numer 17” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Dominik Dán
Tytuł książki: Noc ciemnych kłamstw
Tytuł oryginalny: Cela číslo 17
Język oryginalny: słowacki
Tłumacz: Antoni Jeżycki
Liczba stron: 376
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: