Książka

„Aromaterapia” – Anna Huete

aromaterapia_okl_maxiBASIA:

Leczenie, odprężanie zapachem, ziołami, olejkami poprzez masaż, nacieranie lub w wdychanie, w Polsce wydaje się być jeszcze fanaberią dla bogatych, obłąkanych lub nie mających już innego wyjścia, a próbujących wszystkiego. Na dobroczynne działanie natury stać jednak przeciętnego Polaka, a zdziałać mogą wiele tak w codziennych problemach, jak ból głowy, przygnębienie, łamanie w stawach czy też aktualnie będących bardzo na czasie, jak jesienna chandra, ale i w cięższych dolegliwościach, jak łuszczyca, grzybica, reumatyzm czy okazjonalnie przy ugryzieniu komara, oparzeniu czy bólu zęba. Olejki eteryczne, będące kwintesencją zapachu i dobroczynnych działań, zamkniętą w maleńkim opakowaniu, mogą zdziałać więcej niż nam się zdaje, bez względu na to, czy w to wierzymy – wystarczy tylko spróbować. Oczywiście książka to początek, który uzbroi nas w wiedzę naprawdę łatwą do wykorzystania.

Na początek dowiadujemy się, czym właściwie jest aromaterapia, trochę historii o jej pochodzeniu, jej wielorakie zastosowanie, sposoby pozyskiwaniu i przerabiania roślin do olejków – innymi słowy: odkrywamy podstawy tej idei. Znajdziemy m.in. najpierw informacje, co znajduje się w takich olejkach, ich lotność, skrótowe właściwości lecznicze, jak ich używać. Następnie odkryjemy dokładny opis wielu roślin, z których pozyskiwane są olejki. Ich działanie, kiedy ich nie używać, bo bardziej mogą zaszkodzić – przykładowo który z nich ma jako efekt uboczny działanie poronne – a także różne ciekawostki.

Możliwości wykorzystania są cztery. Waporyzacja – poprzez wdychanie oparów zapachu przez tzw kominki, które przez podgrzanie wody z odpowiednią ilością olejku rozsiewają wokół przyjemny zapach, który docierając do naszej skóry i wdychany dociera do odpowiednich części ciała. Działanie zapachu można wykorzystać także przy inhalacjach, które są intensywniejszą formą waporyzacji, gdyż odległość od ciała jest znacznie mniejsza. Trzecim sposobem są kąpiele, kiedy to olejki wnikają poprzez pory, a unosząca się para działa jak swoista inhalacja. Czwartym pomysłem na wykorzystanie działania jest masaż, kiedy to odpowiednią mieszaninę wzbogaconą o naturalny olej stosuje się bezpośrednio na skórę, przez co można dotrzeć do głębszych partii naszej skóry, a przez odpowiednią technikę rozluźnić mięśnie czy odprężyć umysł. Jak prawidłowo masować zostało szczegółowo omówione i pokazane na dużych, wyraźnych, kolorowych zdjęciach, a do tego dostajemy dodatkowo przeciwwskazania i zalecenia, aby zabiegi takie były przyjemne, skuteczne, ale także bezpieczne.

Każdy z nas jest inny, mamy też różne typy skóry czy rodzaje włosów, na które lepiej czy gorzej działają określone olejki, dlatego też autorka książki podpowiada dwa kolejne sposoby zastosowania aromaterapii.

Olejki można kupić bez recepty w większości zielarskich sklepów – są to produkty ogólnodostępne, dlatego należy bardzo uważać i ostrożnie obchodzić się z wielką mocą małych kropel. Wystarczy już bardzo niewielka ilość, aby wpłynąć na ludzki organizm. Zanim więc dowiemy się, jaki olejek co może wywołać, dowiadujemy się, jakich należy unikać. Aby lepiej rozumieć właściwości, dostajemy słownik, co oznaczają takie pojęcia jak Fungicyd, Kamrinatywny czy Diuretyk.

Autorka daje gotowe receptury, mające pomóc w konkretnych objawach, ale przed użyciem – szczególnie w tych poważniejszych chorobach – należy skonsultować się z lekarzem lub aromaterapeutą. Z racji masy, wieku, poziomu odporności, trybu życia i wielu innych zmiennych, stosowanie aromaterapii na każdego może działać nieco inaczej. Anna Huete przestrzega przed błędami, których nie wolno popełniać, mówi też sporo o działaniu niepożądanym.

Na koniec dostajemy zasady domowej aromaterapii, a następnie ułożony według alfabetu zbiór wielu chorób, a do każdej z nich propozycje zabiegów i spis zalecanych olejków. Olejkami można wpływać także na emocje – jak? tego dowiecie się z ostatnich stron książki.

Energia aromatu ma wielką moc – czy chcesz z niej skorzystać, zależy od Ciebie.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Jedność.

Autor książki: Anna Huete
Tytuł książki: Aromaterapia
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Medycyna, Uroda i zdrowie
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: