„Zabójczy tie-break” – Nikodem Pałasz

17 października 2016

zabojczy-tie-breakPRZEMEK:

Wiktor Wolski powrócił! Wreszcie! Strasznie długo wyczekiwałem na trzeci tom przygód komisarza Wolskiego (po „Brudnej grze” i „Sam na sam ze śmiercią„), wielokrotnie męczyłem Nikodema Pałasza, kiedy w końcu napisze kolejną część. No i doczekałem się :) Co tym razem przygotował dla nas autor?

Ponownie wkraczamy w niebezpieczny świat sportu. Zbliżają się organizowane w Polsce Mistrzostwa Świata w siatkówce. Tuż przed imprezą w niewyjaśnionych okolicznościach ginie na mieście młoda izraelska siatkarka, Kati Israel. Policja rozpoczyna śledztwo, jednak równolegle, o dodatkowe działania, mające wesprzeć izraelskich stróżów prawa, zostaje poproszony Wiktor Wolski.

Były policjant Komendy Stołecznej i Europolu wraz z przybyłą z Tel Avivu Leą Perl, zwaną „Misery” próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci siatkarskiej gwiazdy. Nieszczęśliwie, trop zaczyna wieść m.in. w kierunku obecnie urzędującego prezydenta RP – Egona Kirsza – który walczy o reelekcję w nadchodzących wyborach.

Co się jako pierwsze rzuca w oczy, to zastosowany przez Nikodema Pałasza system dzielenia rozdziałów jako dni pozostałych do wyborów prezydenckich. Dzięki temu cały czas istnieje pewne napięcie, czujemy – i widzimy, w tytułach rozdziałów – jak czas ucieka nam przez palce. Mamy wrażenie, że z rozwikłaniwm sprawy trzeba się pospieszyć…

Duży plus należy się za finisz: zaskakujący, trzymający w napięciu, do ostatnich słów nie wiadomo, kto, co i dlaczego. Cud, miód, malina ;) Ponadto dość odważnie wpleciony został w fabułę motyw masakry w Srebrenicy – coraz częściej autorzy w swych powieściach „przemycają” historyczną wiedzę, edukując tym samym społeczeństwo (a przynajmniej jego czytającą część). To dobrze – w tym przypadku wątek ten jest idealnie wkomponwany w całość powieści.

Dla mnie lektura „Zabójczego tie-breaka” była cudowną odskocznią, powrotem do świata sportu, w którym Wiktor Wolski próbuje zaprowadzić porządek. Na ile to mu się udało? Sprawdźcie sami! Ja lecę męczyć autora o kolejny tom serii ;)

Premiera książki już pojutrze, 19.10.2016.
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Nikodemowi Pałaszowi oraz Wydawnictwu Muza SA.

Autor książki: Nikodem Pałasz
Tytuł książki: Zabójczy tie-break
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 592
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Utopce" - Katarzyna Puzyńska
"Tropiciel" - Paulina Hendel
"Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat. Nowe wydanie" - Kaz Cooke