„Walenty i spółka” – Monika Oworuszko

16 lipca 2019

PRZEMEK:

Na książkę tę trafiłem całkowicie przypadkiem, podczas jednej z wizyt w bibliotece wraz z córką. Po prawdzie, moją uwagę przyciągnął przypis na okładce, sugerujący, że jest to… kryminał dietetyczny! Po bardzo miłej przygodzie z vegekryminałem, jakim był „Best Seler…” Mikołaja Marceli, nie miałem absolutnie żadnych wątpliwości, że muszę wypożyczyć ten tytuł. Oraz kolejne ;)

➡ „Walenty i spółka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Zwyczajny, osiedlowy sklepik. No dobra, nie do końca zwyczajny – mieszkają w nim m.in. Walenty Węglowodan, Tęgomir Tłuszcz i Błażej Białko. To oni, wraz z innymi żywnościowymi przyjaciółmi, odpowiadają za to, co odwiedzające sklepik dzieci wrzucają do swoich koszyków.

Pewnego dnia wyżej wspomniany lokal odwiedza jednak tajemniczy jegomość z czarnym wąsem i teczką. Jego wizyta wiele zmieni w życiu naszych bohaterów…

Monika Oworuszko w baaaardzo kreatywny sposób podeszła do takiego gatunku, jak kryminał, nie tylko adaptując go do dziecięcych potrzeb, ale i „przemycając” w nim mnóstwo wartościowej wiedzy na temat zdrowego odżywiania czy też wpływu poszczególnych składników odżywczych na nasze zdrowie. Informacje te zaskoczą z pewnością nie tylko niejedno dziecko, ale i zapewne część rodziców ;) Lektura jest naprawdę wciągająca, napisana lekkim piórem, a do tego zabawna i okraszona pięknymi ilustracjami. To wszystko sprawia, że #mali3telnicy z przyjemnością zechcą poświęcić dalszy czas na lekturę po tym, jak tylko dadzą tej książce szansę. Ba, nie tylko oni – sam nie mogłem się oderwać ;)

Osobiście bardzo się cieszę, że trafiłem – choćby i przypadkiem (a może naprawdę nie ma czegoś takiego jak przypadek?) – na tę książkę. Mam przeogromną nadzieję, że i Wy zdecydujecie się spotkać Walentego, Tęgomira, Błażeja i pozostałych bohaterów. Naprawdę warto!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Mobuki.

„Walenty i spółka” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Monika Oworuszko
Tytuł książki: Walenty i spółka
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 58
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa, kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec" - Jan Wróbel
"Syn" - Jo Nesbø
"Kicia Kocia: Nie chcę się tak bawić!" - Anita Głowińska