„Trzeci stopień” – Liselotte Roll

10 lipca 2017

trzecistopienPRZEMEK:

Liselotte Roll to zdecydowanie nowe nazwisko na znanej nam mapie szwedzkich „kryminalistów”, toteż z ogromną ciekawością podszedłem do pierwszej powieści z cyklu o inspektorze Magnusie Kalo. Co z tego wynikło? Czy rokuje na tyle, by kolejne tomy też mogły zagościć w moim repertuarze?

Zacznijmy od fabuły: W Sztokholmie znaleziono zwłoki bardzo okaleczonego mężczyzny. Śledztwo w tej sprawie trafia do inspektora policji kryminalnej Magnusa Kalo, człowieka nieco wypalonego zawodowo i zmęczonego pracą, mającego na głowie także dwójkę dzieci, które akurat złapały anginę. Szczęśliwie, w miarę możliwości Magnus może się zajmować niemal w całości śledztwem, bo opiekę nad dziećmi wzięła na siebie Linn – jego żona, będąca terapeutką.

Kiedy jednak morderca okazuje się nie próżnować, a Magnus przypadkiem wchodzi mu w drogę i także wraz z rodziną trafia na jego celownik, sprawy zaczynają się bardzo komplikować. Na dodatek tropy zaczynają prowadzić daleko w przeszłość, do ośrodka tortur junty wojskowej w Argentynie. Kim jest morderca? Z jakiego powodu wymierza sprawiedliwość, w dodatku w tak brutalny sposób?

Cóż… jako kryminał na jeden wieczór książka jest jak najbardziej okej. Mamy bezwzględnego mordercę, mroczną przeszłość, skrywaną tajemnicę, mamy też bohaterów starających się rozwiązać sprawę, choć do łatwych ona nie należy. I na tym poziomie wszystko jak najbardziej gra. Mam jednak wrażenie, że brakuje książce tego „czegoś”. Nie porwała mnie, nie sprawiła, że z niecierpliwością wypatruję kontynuacji, ba – nawet, szczerze mówiąc – niewiele z tej książki już pamiętam, a minęły raptem dwa dni od momentu lektury.

Jeśli zatem jesteście fanami gatunku i każdy kolejny kryminał jest dla Was na wagę złota, dajcie szansę „Trzeciemu stopniowi”. To nie jest zła książka, to nie jest też książka przeciętna – jest dobra, ale w moim odczuciu nie dorasta do rozlicznych bardzo dobrych i wybitnych, jakimi zalany jest nasz kryminalny rynek. Nawet patrząc tylko i wyłącznie na skandynawskie pozycje. Jeśli natomiast do kryminałów dopiero próbujecie się przekonać, to sugeruję poeksperymentować z innymi autorami, jak Jo Nesbø, Jørn Lier Horst, Nele Neuhaus czy Michael Katz Krefeld.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czarna Owca.

Autor książki: Liselotte Roll
Tytuł książki: Trzeci stopień
Tytuł oryginalny: Tredje graden
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Related posts:

"Kastor majsterkuje" - Lars Klinting
"Tysiąc wspaniałych słońc" - Khaled Hosseini
"Jedenaście dni w Berlinie" - Håkan Nesser