„Tajemnica zaginionej kotki” – Beata Sarnowska

16 lutego 2017

tajemnica-zaginionej-kotki-b-iext43267858PRZEMEK:

Od pewnego czasu, zdecydowanie za sprawą Jørna Liera Horsta i jego serii o Biurze Detektywistycznym nr 2, przyglądam się książkom kryminalno-detektywistycznym przeznaczonym dla dzieci. Wśród tych na polskim rynku zdecydowanie warta uwagi jest „Tajemnica zaginionej kotki”, wydana rok temu przez wydawnictwo Skrzat.

Książka ta zabiera nas w fascynującą podróż po Olsztynie. To tam poznajemy Kamę i Zuzię – dwie dziewczynki, opiekujące się Teosią – kotką bibliotekarki – pod nieobecność jej właścicielki. Dziewczyny odliczają już godziny do upragnionego wakacyjnego wyjazdu, pozostaje im jedynie oddać kotkę pani Małgosi, gdy tymczasem… kotka znika bez śladu!

Dziewczynki angażują w akcję szukania zaginionego zwierzaka swoich znajomych z podwórka. Nieoczekiwanie wpadają na trop Teosi, a równocześnie do ich rąk trafia koperta ze wskazówkami. Czyżby porywacze kotki zamierzali pogrywać z dziećmi? Czy komukolwiek grozi niebezpieczeństwo? Dzieci, chcąc nie chcąc, rozpoczynają wędrówkę po Olsztynie, wypełniając zadania otrzymywane od tajemniczego nadawcy…

„Tajemnica zaginionej kotki” to rewelacyjna, pełna humoru opowieść detektywistyczna, z dużą dawką wiedzy o współczesnym i historycznym Olsztynie. Wszystko za sprawą motywu questingu – wędrowania po mieście i wypełniania zadań, jak w coraz częściej organizowanych w Polsce grach miejskich. Tym razem jednak nie musimy wychodzić z domu, możemy usiąść w wygodnym fotelu i duchowo wspierać Kamilę, Zuzię i ich przyjaciół. Zwłaszcza, że stawka jest ogromna, a czasu na odnalezienie Teosi coraz mniej.

Gorąco polecam ten tytuł wszystkim małym czytelnikom, będącym miłośnikami zagadek, ale przede wszystkim mieszkańcom Olsztyna. Przyznaję, że intrygowały mnie losy dzieci (i kotki Teosi też!), ale bawiłbym się o wiele lepiej, znając Olsztyn i potrafiąc sobie jeszcze lepiej wyobrazić biegających po mieście bohaterów ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy autorce: Beacie Sarnowskiej.

Autor książki: Beata Sarnowska
Tytuł książki: Tajemnica zaginionej kotki
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 152
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Oczy szeroko otwarte" - Noreena Hertz
"Zwłoki powinny być martwe" - Agnieszka Pruska
"Skazany na zło" - Adrian Bednarek