„Szepty zgładzonych” – Fani Uniwersum Metro 2033

26 maja 2015

szeptyzgladzonychJak chyba każdego miłośnika książek, kusi mnie czasem napisać coś samodzielnie. Tych, którzy już coś stworzyli lub tworzą, podzielić można na dwie kategorie – osoby, które kreują własną książkę i świat, w którym dzieje się jej akcja, oraz Ci, którzy tworzą fikcyjne opowiadania, będące dopowiedzeniami/kontynuacją historii, które sami w książkach wyczytali.

Z tego co pamiętam, ogromny boom na tę drugą opcję pojawił się wraz z każdym kolejnym tomem przygód Harry’ego Pottera – nie sposób było wówczas zliczyć wszystkie fora internetowe, blogi i serwisy, na których młodzi adepci słowa pisanego rozwijali swoje skrzydła, kreując nowych czarodziejów lub prognozując dalsze losy tych stworzonych przez J.K. Rowling. Tymczasem w Rosji (ale nie tylko tam, o czym zaraz się przekonacie) obecnie dużą popularnością cieszy się Uniwersum Metro 2033, w którym powstają nie tylko opowiadania, ale i pełnoprawne książki. Dlaczego o tym piszę?

Otóż i my, Polacy, nie jesteśmy w tej kwestii gorsi. W kwietniu nakładem wydawnictwa Insignis pojawiły się „Szepty zgładzonych”. Jest to zbiór opowiadań stworzonych przez polskich fanów Uniwersum, na który składa się trzynaście tekstów. Postapokaliptyczny świat zawitał w nich m.in. do stolicy, czego spodziewałem się pierwotnie po „Dzielnicy obiecanej” Pawła Majki.

„Szepty zgładzonych” są z jeszcze jednego powodu wyjątkową pozycją – poprzedni zbiór („W blasku ognia”) wydany został jako bezpłatny ebook. Tym razem, oprócz wersji elektronicznej, książka ma swój pełnoprawny, papierowy odpowiednik! Co więcej, w takim samym, bestsellerowym nakładzie, jak regularne tomy serii wydawane w Polsce. Stanowi ona bezpłatny dodatek do „Ciemnych tuneli” Siergieja Antonowa, o których pisałem wczoraj.

Duże brawa należą się nie tylko twórcom-amatorom, którzy zostali docenieni przez wydawnictwo, ale także właśnie wydawnictwu Insignis, które w ten sposób „zainwestowało” w młodych pisarzy i zaoferowało im dostęp do jakże szerokiego grona odbiorców :)

E-booka zrecenzowałem dzięki uprzejmości:logo_insignis

Autor książki: Fani Uniwersum Metro 2033
Tytuł książki: Szepty zgładzonych
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 224
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Science fiction
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Błądzą wszyscy (ale nie ja)" - Carol Tavris, Elliot Aronson
"Szczury Wrocławia: Chaos" - Robert J. Szmidt
"Nie patrz w tamtą stronę" - Marcin Grygier

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>