„Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych – Qing Li

22 czerwca 2018

QL_SY_cover_PL_front-734x1024BASIA:

Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwym i zdrowszym? Kiedy przeczytałam to zdanie, pierwszą moją myślą była „Fanaberia dla bogatych Amerykanów, nie wiedzących, co z czasem zrobić”.

Poszukaj tej książki na Ceneo.pl

Otóż nie Amerykanów, a Japończyków. Nie fanaberia, a naukowo udowodniona teoria. Nie zabierająca czas, a przedłużająca życie. Najlepsze jest to, że wcale nie jest ona kierowana dla bogatych, a dla wszystkich, którzy mogą pójść bądź dojechać do lasu, a właściwie nawet nie, ponieważ… to wszystko znajdziecie jednak w książce.

Na początku dostajemy trochę historii, legendę, wyjaśnienie tej teorii. Następnie autor wspomina o konkretnych badaniach, a wiedzę na ten temat możemy sprawdzić i pogłębić dzięki zamieszczonemu na końcu książki ich spisowi w bibliografii. Tam też znajdziemy listę innych lektur, zarówno na stronach internetowych, jak i w książkach, które z kąpielami leśnymi są związane.

Poza tym książka jest pięknie wydana. Twarda oprawa, piękne dobrej jakości zdjęcia natury niezwykle silnie działające na wyobraźnię, ważniejsze rzeczy są pogrubione, a nazwy pochylone kursywą. Nie do końca przemawia do mnie sposób rozmieszczenia tekstu na niektórych stronach, ale jest to rzecz gustu.

Im dalej czytałam, tym nie tyle bardziej wierzyłam, a dostrzegałam, że w sumie – choć nigdy świadomie o tym nie myślałam – wiele w tym prawdy. Zielony kolor uspokaja, spokój i dźwięki natury rzeczywiście mogą odprężać. Niestety nie mogę Wam więcej powiedzieć, musicie sprawdzić to sami.

Polecamy serdecznie!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

Poszukaj tej książki na Ceneo.pl

Autor książki: Qing Li
Tytuł książki: Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych
Tytuł oryginalny: Shinrin-Yoku. The Art and Science of Forest Bathing
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Olga Siara
Liczba stron: 322
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2018

Related posts:

"Upadające Królestwa" - Morgan Rhodes
"Księga luster" - E.O. Chirovici
"Furia" - Michał Larek

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>